Miody Święto Miodu w Przemkowie

Weekend w Przemkowie upłynął pod znakiem dwunastej edycji Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Przez Parki Miejski oraz okolice przewinęły się tysiące osób. W sobotę oraz niedzielę Przemków przeżył prawdziwe oblężenie. Tłok na drogach, wszystkie parkingi wypełnione po brzegi, na ulicach ludzi tak wielu, że nie sposób swobodnie przejść. W Parku Miejskim setki straganów, na których kupić można niemal wszystko. Dominują oczywiście wyroby z miodu, a także wina. – Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej osób. To bardzo dobrze, my jesteśmy otwarci, lubimy gości i przyjmujemy ich najlepiej jak potrafimy – mówi Jan Pokolski, mieszkaniec Przemkowa. Oczywiście zdecydowana większość gości przyjechała do Przemkowa, po to, by zakupić miód bądź wino. A było doprawdy w czym wybierać. reklama – Akacjowy, liszkowy, wielokwiatowy, lipowy, a może jeszcze jakiś inny? Trójniak, dwójniak, wino białe, czy czerwone? – takie pytania zaprzątały głowy osób odwiedzających Przemków. Decyzję podjąć nie było łatwo, bo zarówno butelek wypełnionych winem, jak i słoi z miodem zatrzęsienie, a co jeden to lepszy. Tradycyjnie podczas przemkowskiego święta zorganizowano konkurs na najlepszy miód oraz wzorową pasiekę. W kategorii miodów akacjowych zwyciężył Roman Śmieszek z Młynowa. – Nie ma uniwersalnej recepty na dobry miód. Wszystko zależy od tego, co pszczoła przyniesie. Mój miód trafił w gusta jury i wygrałem. Bardzo się cieszę, bo ten sukces przynosi splendor mnie i mojej pasiecie – mówił nam pan Roman. Rosnąca ilość odwiedzających Przemków przy okazji Święta Miodu i Wina świadczy o tym, że nie tylko spożywamy coraz więcej miodu, ale coraz bardziej się nim interesujemy. – To bardzo dobrze, bo miód to samo zdrowie. Im więcej go jemy, tym lepiej – cieszył się Roman Śmieszek. Przy okazji tegorocznej imprezy wszyscy, którzy odwiedzili Przemków, poza zakupem miodu bądź wina mieli także możliwość uczestniczenia w wielu innych wydarzeniach, między innymi zlocie motocykli, pokazie zabytkowych pojazdów, czy tez licznych koncertach oraz zabawach. Impreza była dobrą okazją do tego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać miód do leczenia wszelakich zdrowotnych przypadłości. Uczestnicy mogli kupić miody w przystępnych cenach. Oprócz miodu popularnością cieszyły się także inne produkty pszczelarskie.

Podczas imprezy odbył się także konkurs na najlepszy miód. W komisji zasiedli Maciej Siuda, Florian Bokota oraz Grzegorz Russak. Pierwsze miejsce w kategorii miód rzepakowy wywalczył Jan Bobel z pasieki w Stulichach. Pierwsze miejsce w kategorii miód lipowy przypadło Dariuszowi Napierzale z pasieki w Nowym Kawkowie, który zwyciężył również w kategorii najlepszy miód gryczany. Najlepszy miód wielokwiatowy wyprodukował Andrzej Pełszyński z Ełku. Tradycyjne o tej porze roku Przemków przeżywał prawdziwe oblężenie. Przez dwa dni w mieście odbywało się XII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina.
Akacjowy, wielokwiatowy, lipowy czy może któryś inny? Miodów, różnych gatunków było pod dostatkiem. Święto zaszczycił swoją obecnością marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. - Obiecałem żonie, że wrócę do domu z miodem – mówił oblegany przez tłum zgromadzony obok sceny w parku. - Lubię miód smaczny. Słyszałem dużo o wrzosowym. Nie pierwszy raz jestem w Przemkowie na święcie miodu i wina. Miód, który stąd przywożę do domu jest najsłodszy – powiedział G. Schetyna.

Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy na najlepszy miód i wzorową pasiekę. W kategorii miodów akacjowych zwyciężył Roman Śmieszek z pasieki Młynowo. - Nie ma specjalnego przepisu.. Wszystko zależy od tego, co pszczoła przynosi i jak wszystko oceni komisja. Chyba mój miód trafił w gust członków jury – podsumował zwycięzca.

Stoiska były oblegane przed odwiedzających Przemków. Sprzedawców cieszył nie tylko sam zbyt miodów, ale również jeszcze jeden aspekt. – W społeczeństwie rośnie wiedza na temat miodów. Zdarzają się jeszcze ludzie, którzy mają wiedzę typowo książkową. Poszukują idealnych miodów. A życie pokazuje, że pszczoły wiedzą najlepiej na jakie pożytki lecieć i jaki nektar z jakich roślin zbierać. Widać, że społeczeństwo chce odżywiać się miodem – powiedziała nam Zyta Derewlanko ze Sławy. (lw)

Źródło: Miody Święto Miodu w Przemkowie


Podobne wiadomosci:

  • Miody pod kontrolą
  • X LUBELSKIE ŚWIĘTO MIODU
  • VII Podkarpackie Święto Miodu w Rzeszowie
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum drukowanie z internetu tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy