Zmiany dotyczące substancji wzbogacających dodawanych do żywności

13 marca 2024 roku do ogłoszenia skierowane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności.
Określa ono środki spożywcze, do których obligatoryjnie dodawane są witaminy lub składniki mineralne oraz ich maksymalne poziomy. Do wspomnianych środków spożywczych zaliczono sól kuchenną oraz tłuszcze, z wyjątkiem tłuszczów mlecznych (masła, masła o zawartości trzech czwartych tłuszczu, masła półtłustego oraz tłuszczu mlecznego do smarowania).
Ponadto, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów, rozporządzenie wprowadza wykaz substancji innych niż witaminy i składniki mineralne zakazanych w produkcji środków spożywczych. Wśród nich znalazły się między innymi chlorowodorek johimbiny oraz grupa johimbiny, DMAA, ewodiamina, pankreatyna, świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens) czy pieprz metystynowy (Piper methysticum), znany również jako kava kava.
Co istotne, nowe rozporządzenie przewiduje także zmianę przepisów w zakresie minimalnej ilości witamin i składników mineralnych w żywności wzbogaconej w celu uzyskania ich zgodności z rozporządzeniem unijnym nr 1169/2011. Polskie rozporządzenie przyjmowało bowiem dotychczas taką samą dla wszystkich środków spożywczych podstawę wyliczenia znaczącej (czyli minimalnej) ilości dodawanych witamin lub składników mineralnych (tj. 15 % zalecanego dziennego spożycia określonego w przepisach prawa żywnościowego) i nie uwzględniało odstępstwa przewidzianego dla napojów w przywołanym rozporządzeniu nr 1169/2011. Nowe rozporządzenie w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności ustala natomiast znaczącą ilość witamin i składników mineralnych dla napojów zgodną z przepisami unijnymi, tj. na poziomie 7,5 % referencyjnych wartości spożycia.
???? Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Natomiast środki spożywcze zawierające w swym składzie substancje wskazane w wykazie, które wprowadzone zostały do obrotu w Polsce przed datą wejścia w życie rozporządzenia, będą mogły pozostawać w obrocie nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
???? Tekst rozporządzenia dostępny jest na: https://legislacja.rcl.gov.pl/…/123…/katalog/12935945…
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w prawie żywnościowym? Poznaj nasz Biuletyn FoodLaw365, który dostarczy Ci informacji o nowych przepisach, orzecznictwie i decyzjach organów ???? https://food-law.pl/biuletyn
???? 22 398 60 79
???? Wiejska 17 lok. 6, 00-480 Warszawa
???? biuro@food-law.pl

Artykuł Zmiany dotyczące substancji wzbogacających dodawanych do żywności pochodzi z serwisu Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.

Źródło: Zmiany dotyczące substancji wzbogacających dodawanych do żywności


Podobne wiadomosci:

  • Zmiany w dodatkach do żywności
  • Zmiany dotyczące nazewnictwa napojów spirytusowych
  • Zmiany – znakowanie żywności
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie