V Jarmark Miodu i Wina

Na żarskim rynku 17 i 18 września królowały miody i wina. Jubileuszowy V Jarmark Miodu i Wina zbiegł się z obchodami 60. rocznicy powstania Rejonowego Koła Pszczelarzy w Żarach.
Uroczystego otwarcia dokonali: Paweł Skrzypczyński, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta i Edward Łyba, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Żarach i wiceburmistrz miasta Żary.
Podczas pierwszego dnia Jarmarku prezentowano stoiska, a na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu gminy Żary: „Jutrzenka” z Olbrachtowa, „Karolinki” z Grabika, „Mała Tęcza” z Olbrachtowa, „Złoty Kłos” z Marszowa oraz akordeoniści (Jan Kasprzyk i Jan Lechocki), uczestnicy i laureaci Konkursów Akordeonistów im. Jana Iwaszczyszyna, którego trzy edycje odbyły się w latach poprzednich, jako impreza towarzysząca Jarmarkowi. Na solowy występ dał się także namówić Jerzy Dawid, akordeonista, akompaniujący od niedawna zespołowi z Grabika. W występie solowym zaprezentowała się Karolina Makowska, członkini zespołu „Karolinki”.
Obok stoiska żarskich pszczelarzy trwał cały dzień konkurs na najsmaczniejszy miód. Każdy kto przyszedł na żarski rynek mógł popróbować miodów wystawionych do konkursu i wybrać ten jeden, jego zdaniem najsmaczniejszy.
Obok miodu, miodów pitnych, piw smakowych i win, można było uraczyć się innymi regionalnymi smakami. Był więc chleb pieczony na chrzanowych liściach, kiełbasa z Podlasia, tradycyjny podpiwek i bałkańskie przysmaki, a górale przywieźli swoje regionalne wyroby spirytusowe. Było stoisko na którym pszczelarze i winiarze amatorzy mogli się zaopatrzyć we wszystko, co niezbędne do produkcji miodu i wina. Nie zabrakło stoisk z rzemiosłem artystycznym i rękodziełem.
Drugi dzień Jarmarku w całości poświecono pszczelarzom. O godz. 10:30 w kościele p.w. WNMP odbyła się msza św., celebrowana przez ks. Eugeniusza Marciniaka, w intencji członków Rejonowego Koła Pszczelarzy. Po mszy pszczelarze wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali w korowodzie na żarski rynek, prowadzeni przez Miejską Międzyszkolną Orkiestrę Dętą, pod batutą kapelmistrza Ryszarda Kasztelana.
Mieszkańcy i goście zgromadzeni na rynku mogli wysłuchać koncertu Miejskiej Międzyszkolnej Orkiestry Dętej, należącej do grona najlepszych amatorskich orkiestr w Polsce.
Po koncercie ks. dr Eugeniusz Marciniak, były kapelan Polskiego Związku Pszczelarzy, wygłosił ze sceny wykład na temat zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych XXI wieku produktami pszczelimi.
Z okazji 60-lecia RKP wręczono nagrody i odznaczenia jego zasłużonym członkom. Podsumowano także sobotni konkurs na najsmaczniejszy miód i ogłoszono wyniki.
W programie artystycznym zaprezentowała się Anna z Wężysk, niedowidząca instrumentalistka i piosenkarka oraz zespoły śpiewacze „Złoty Wiek” z Żar i „Serce Bukowiny” z Nowogrodu Bobrzańskiego.
Wielką atrakcją drugiego dnia Jarmarku Miodu i Wina było wystawienie w rynku wieńca współczesnego, wykonanego przez Koło Nowoczesnych Gospodyń z Grabika, będącego makietą kościoła p.w. NSPJ w Żarach.

Źródło: zachod.plŹródło: V Jarmark Miodu i Wina


Podobne wiadomosci:

  • VI Jarmark Miodu i Wina w Żarach
  • Dzisiaj: Jarmark Wiejski Izerski, Przecznica
  • Dni Wina i Miodu w Focus Mall Zielona Góra
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin