Pszczelarstwo w Omanie

Pszczelarstwo w Omanie jest praktykowane od czasów starożytnych. Święty Koran (sura w ayyats 68 i 69) wyraźnie określa wartość pszczół dla człowieka:

16:68 I objawił twój Pan pszczołom: „Wybierajcie sobie wasze mieszkania w górach, w drzewach i w tym, co ludzie budują;
16:69 Następnie jedzcie ze wszystkich owoców i chodźcie pokornie drogami swego Pana!” Z wnętrzności ich wychodzi napój różnego koloru, w którym ludzie znajdują uzdrowienie. Zaprawdę, w tym jest znak dla ludzi, którzy się zastanawiają!

fot. omanet.om

Oman ma zróżnicowany krajobraz – wzgórza, równiny i pustynie. Pszczoły do utrzymania swoich rodzin wykorzystują pożytki  z palm kokosowych, zboża, limonki, warzyw, trzciny cukrowej i żywicy drzew.  Do produkcji miodu w szczególności wykorzystują nektar z drzewa ghaaf, kokosowych palm, opuncji i drzew papai. Miód z Omanu dzięki takiej różnorodności nektaru zapewnia charakterystyczny smak.

fot.omanet.om

W Omanie są dwa rodzaje pszczół: Apis Mellifera i Apis Florea.
Pszczelarze z północnego Omanu do perfekcji posiedli umiejętności  w hodowli pszczół, pozyskiwaniu miodu, propagowaniu pszczelarstwa zgodnie z zasadami Koranu.

W północnym Omanie  pszczoły miodne tradycyjnie hoduje się w wydrążonych pniach palm daktylowych, lokalnie nazywane tubl. Kiedy pszczelarze robią miodobranie muszą wycinać otwory z tyłu tubl w celu wyjęcia plastrów z miodem. W Omanie są również nowoczesne metody pszczelarstwa, które już zostały wprowadzone dzięki czemu wzrosła wydajność produkcji miodu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rybołówstwa Omanu nałożyło ścisły zakaz  importowania innych ras pszczół.

Rząd Sułtanatu zapewnia pszczelarzom opiekę weterynaryjną, poradnictwo pszczelarskie  i wsparcie materialne dla wszystkich pszczelarzy omańskich …

Źródło: omanet.om/zdjęcia omanet.omŹródło: Pszczelarstwo w Omanie


Podobne wiadomosci:

  • Pszczelarstwo dla początkujących
  • TV PRZEŁOM. Promują pszczelarstwo i miód
  • Ratujmy pszczoły i polskie pszczelarstwo!!!
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format kopiarki