Podkarpackie.Dobre zbiory miodów jesiennych; mniej miodu spadziowego

Na Podkarpaciu są dobre zbiory miodów jesiennych. Natomiast zbieranego w lecie miodu spadziowego była tylko jedna trzecia normalnych zbiorów – poinformował w piątek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Roman Bartoń.

„Sprzyjające warunki pogodowe w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu sprawiły, że mamy dużo bardzo smacznego miodu z nawłoci i wrzosów” – powiedział Bartoń. „Jesień nadrobiła fatalne warunki pogodowe dla pszczelarzy w lipcu” – wyjaśnił.

Pszczelarze z Podkarpacia wytwarzają przede wszystkim tzw. miód spadziowy. Z podkarpackich pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest dwa-trzy razy droższy od innych miodów. Należy do produktów eksportowych.

„W tym roku na Podkarpaciu zebrano jedną trzecią normalnych zbiorów. Lepszy był rok dla tego miodu m.in. w Bieszczadach i okolicach Przemyśla, z kolei na pogórzach Strzyżowskim i Dynowskim spadź w tym roku prawie w ogóle nie wystąpiła” – powiedział Bartoń.

W ocenie Bartonia, „miód spadziowy musi mieć ustabilizowana pogodę, a takiej w tym roku nie było”. Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Na Podkarpaciu ponad 3700 pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na jeden km kw.

W tym roku z rodziny pszczelej pszczelarze na Podkarpaciu otrzymywali ok. 10 kg miodu.

Źródło: PAPŹródło: Podkarpackie.Dobre zbiory miodów jesiennych; mniej miodu spadziowego


Podobne wiadomosci:

  • Dobre zbiory miodów jesiennych
  • Dobre zbiory miodów wiosennych na Podkarpaciu
  • Wysoka cena miodu spadziowego
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format