Dobre zbiory miodów jesiennych

Na Podkarpaciu odnotowano dobre zbiory miodów jesiennych. Natomiast zbieranego w lecie miodu spadziowego była tylko jedna trzecia normalnych zbiorów – poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń. 

– Sprzyjające warunki pogodowe w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu sprawiły, że mamy dużo bardzo smacznego miodu z nawłoci i wrzosów – powiedział Bartoń. – Jesień nadrobiła fatalne warunki pogodowe dla pszczelarzy w lipcu – wyjaśnił.

Pszczelarze z Podkarpacia wytwarzają przede wszystkim tzw. miód spadziowy. Z tamtejszych pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest dwa-trzy razy droższy od innych miodów. Należy do produktów eksportowych.

– W tym roku na Podkarpaciu zebrano jedną trzecią normalnych zbiorów – powiedział Bartoń.

W ocenie Bartonia, „miód spadziowy musi mieć ustabilizowana pogodę, a takiej w tym roku nie było”. Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerku, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Na Podkarpaciu ponad 3700 pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich.

 Źródło: tvp.info Źródło: Dobre zbiory miodów jesiennych


Podobne wiadomosci:

  • Dobre zbiory miodów wiosennych na Podkarpaciu
  • Podkarpackie.Dobre zbiory miodów jesiennych; mniej miodu spadziowego
  • Polskich sadowników i ogrodników czekają dobre zbiory, ale wzrostu cen raczej nie będzie
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin