Nie ma życia bez bzykania

W Polsce są niecałe 44 miliardy pszczół i z każdą sekundą ubywa ich 105. A to one odpowiadają za zapylanie dużej części roślin uprawnych – alarmują organizatorzy akcji „Pomagamy Pszczołom”.

Obecnie najwięcej pszczół ginie w USA i Kanadzie. Straty sięgają tam 30 proc. rodzin pszczelich rocznie.

Przyczyny wymierania tych owadów nie są jasne. Być może chodzi o kombinację wpływu zanieczyszczeń i chorób – mówił na wtorkowej konferencji prof. dr hab. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dodał, że z powodu wysokiej umieralności pszczół nie należy spodziewać się zmniejszenia ilości miodu w sprzedaży. „Możemy go sprowadzać z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jednak produkcja 1/3 żywności i 90 proc. owoców zależy od zapylania przez owady, przede wszystkim przez pszczołowate, do których zaliczają się pszczoły i trzmiele” – mówił naukowiec.

Z kolei autorka programów telewizyjnych i książek o ogrodnictwie oraz ambasador akcji Maja Popielarska zwróciła uwagę, że każdy z nas może uczynić swój ogród czy balkon bardziej przyjaznym pszczołom. „Wiele roślin, które uważamy za chwasty dla owadów jest źródłem pyłku i nektaru” – mówiła.

Informacje o tym, jak można pomóc pszczołom są dostępne na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczołom.pl. Zainteresowani mogą także zakładać na stornie wirtualne ogrody i je pielęgnować. Na najlepszych czekają wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego.

Z okazji „Dnia Ratowania Pszczół” w najbliższą niedzielę będzie też można sadzić kwiaty przyjazne pszczołom w Parku Kultury w Powsinie.

 

ZAŁÓŻ OGRÓDEK

Źródło: Nie ma życia bez bzykania


Podobne wiadomosci:

  • Nie ma życia bez bzykania
  • Nie ma życia bez bzykania – KONKURS "POMAGAMY PSZCZOŁOM"
  • MŁODE CIETRZEWIE ŻYCIA UCZĄ SIĘ NA POLIGONIE
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie zesłańców sybiru lublin skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie