Herbata z cytryną=zdrowie

Herbata z miodem lub cytryną – połączenia tych produktów wydają nam się zupełnie oczywiste i proste. Jednak, czy faktycznie takie zestawienie pozytywnie wpływa na nasz organizm?

Często wydaje się nam, że połączenie niektórych produktów korzystnie wpływa na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. „Wydaje nam się” – to określenie trafnie opisuje niektóre, z pozoru zdrowe, potrawy. W większości przypadków połączenie pewnych produktów ze sobą, powoduje, że tracą one swoje pozytywne właściwości, które nasz organizm mógłby przyswoić, gdybyśmy spożywali je pojedynczo. 

Herbata z cytryną / Fot. Alina Zienowicz, GNU 1.2, wikipedia.plPrzekazywana z pokolenia na pokolenia babcina mądrość, że to właśnie herbata z cytryną jest najlepszym lekiem na przeziębienie, znana jest chyba każdemu z nas. Jest oczywiście w tym trochę racji. Polifenole herbaty są bardzo dobrymi sojusznikami w walce z wirusami, gdyż hamują ich rozwój. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy podczas przeziębienia pijemy herbatę z cytryną. W liściach herbaty znajduje się od 700 do 2000 mikrogramów glinu. Po zalaniu ich wrzątkiem, glin (czyli aluminium) stanowi około 27 proc. całego naparu. W czystej formie nasz organizm nie jest w stanie tego przyswoić. Jednak po dodaniu soku z cytryny doskonale zaczyna się wchłaniać w postaci cytrynianu glinu, przy czym jego ilość wzrasta nawet 50 razy. Z punktu widzenia naukowców połączenie herbaty i cytryny prowadzi do akumulacji glinu w mózgu, co może stać się przyczyną choroby Alzheimera. Badania wykazały także, że częste przyjmowanie dużych dawek glinu w dzieciństwie, skutkować może w późniejszych latach mniejszą wydolnością lub upośledzeniem wątroby. Picie herbaty z cytryną nie jest wskazane także podczas leczenia złamań. Nie jest także odpowiednia dla osób z odwapnieniem kości.

Miód / Fot. Jonik, Creative Commons, wikipedia.plDiastaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie skrobii i innych wielocukrów oraz inwertaza odpowiedzialna za rozkład wiązań fruktofuranozydowe i hydrolizę sacharozy do fruktozy to dwie substancje chemiczne, które mają ogromny wpływ na uzdrawiające właściwości miodu. Oczywiście herbata z miodem dla wielu z nas stanowi odpowiednik leków na grypę czy przeziębienie. Jest w tym pewna doza prawdy, ale żeby kuracja była w stu procentach skuteczna spełnić trzeba jeden warunek – herbata nie może być gorąco. Wrzątek o połowę zmniejsza właściwości diastazy i inwertazy, a więc miód traci połowę swoich właściwości.

Co radzą specjaliści? Według nich najlepszym rozwiązaniem na przeziębienie czy dolegliwości grypowe są: letnia herbata z miodem lub herbata z sokiem malinowym.

Źródło: Herbata z cytryną=zdrowie


Podobne wiadomosci:

  • Miód, czosnek, maliny, herbata z cytryną – Skuteczne sposoby na przeziębienie
  • Herbatę można przedawkować!
  • Miód pitny i herbata z Lublin
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin