Dziki Park, Węglarka (?), Barcinek (Wildpark, Kohlhau Berge, Berthelsdorf)

Na szczytowej skałce ciekawa pamiątka: ryty krzyż, a powyżej, zdaje się, data 1872.

Co ciekawe, jest to forma krzyża żelaznego (Eisernes Kreuz), pruskiego odznaczenia wojskowego ustanowionego przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III i nadanego po raz pierwszy 10 marca 1813 roku we Wrocławiu w epoce wojen napoleońskich.

Monarcha pruski chcąc podtrzymać zapał, jaki wybuchł w społeczeństwie w czasie rozprawy z Francją, postanowił stworzyć nowe odznaczenie – egalitarne, mające zastąpić dotychczasowe elitarne ordery królewskie przeznaczone tylko dla szlachty.

[http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny]Kształt orderu zaprojektował znany niemiecki architekt doby neoklasycyzmu, Karl Friedrich Schinkel. Nazwa i materiał miały nawiązywać do popularnego wówczas określenia – żelaznych czasów. Jego kształt Schinkel zaczerpnął z krzyży noszonych przez Krzyżaków – zmieniono tylko proporcję, aby krzyż wpisywał się w plan kwadratu lub pola i tak czarny krzyż łaciński z białą obwódką od tego momentu stał się bardzo ważnym elementem w historii Prus, a później Niemiec. Pierwsze odznaczenia odlewane były w Gliwickiej Odlewni Królewsko-Pruskiej.

[http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_%C5%BBelazny]Ten powstał zapewne dla uczczenia zwycięstwa nad Francją i zjednoczenia Niemiec.
Źródło: Dziki Park, Węglarka (?), Barcinek (Wildpark, Kohlhau Berge, Berthelsdorf)


Podobne wiadomosci:

  • Pałac w Barcinku (Berthelsdorf)
  • Barcinek (Berthelsdorf), pałac
  • Tola & Lena at the Beekeeper’s, Barcinek (Berthelsdorf)
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie dokumentacji lublin kopiarki warszawa