Poszukiwana czarna pszczoła
Nasza czarna polska pszczoła
Kochajmy i chrońmy swoją czarną Europejską pszczołę!
Pszczoła środkowoeuropejska
Pszczoła środkowoeuropejska Apis mellifera mellifera, (także nazywana: pszczoła północna, pszczoła leśna, pszczoła czarna) od tysięcy lat zasiedlała cały północny pas Europy poprzez Francję, Niemcy, Anglię, Skandynawię, Polskę i Rosję aż po Ural, dając początek wielu lokalnym populacjom. Pierwotnie występowała na obszarze całej Polski z wyjątkiem Pogórza. Napływ pszczół z importu w ciągu ostatnich 40 lat spowodował zmieszańcowanie pogłowia i wypieranie pszczół miejscowych dających niższą produkcję miodu, ale odznaczających się wybitnymi walorami zimotrwałości, odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe oraz bardzo dobrym wykorzystaniem różnorodnych pożytków.
Obecnie pszczoła środkowoeuropejska jest zagrożona wyginięciem. Istnieje tylko mała ilość czystych genetycznie populacji. Dwie linie tej rasy: Augustowska i Kampinoska zostały zachowane w swojej pierwotnej formie w rejonach naturalnego występowania (Puszcza Augustowska i Kampinoski Park Narodowy), a dwie następne Północna i Asta zostały udoskonalone przy zachowaniu najcenniejszych cech pszczół rodzimych. Programy hodowlane są prowadzone w Polsce przez Instytut Zootechniki PIB oraz Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt.
Zapraszamy do zalogowania na tej stronie. Każdy użytkownik otrzymuje nasz okólnik z ważnymi informacjami.
Mówimy po polsku i zapraszamy wszystkich miłośników, pszczelarzy oraz hodowcy Pszczoły środkowoeuropejskiej do współpracy.
Proszę skontaktuj się z nami, jeśli hodujesz pszczołę środkowoeuropejską. Interesuje nas wymiana materiału z pszczelarzami z Polski! Poszukujemy nieznane jeszcze linie rasy środkowoeuropejskiej z Polski. Także interesuje nas materiał znanych linii jak n.p. Augustowskiej, Północnej, Kampinoskiej, itp.
Źródło: Poszukiwana czarna pszczoła