Genetyczna broń w walce z chorobą pszczół
Nowa technika genetyczna może pomóc w walce z najgorszym wrogiem pszczół – warrozą – informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocza Varroa destructor, który atakuje czerwia i dorosłe osobniki pszczół miodnych. Zaatakowane rodziny pszczele bez pomocy człowieka giną po około 2–3 latach.
Gdyby warroza była pasożytem człowieka, miałaby – proporcjonalnie – rozmiary talerza i robiła w naszym ciele dziurę, przez która wysysałaby krew na potrzeby swoje i potomstwa. Nic dziwnego, że pszczoły nie wytrzymują długo obecności tego pasożyta.
Metoda opracowana przez brytyjskich naukowców z National Bee Unit w Yorku pozwala za pomocą techniki interferencji RNA wyłączyć część genów roztocza i zmusza go do „autodestrukcji” za pomocą krótkiej informacji genetycznej. Zaburzenie działania systemu odpornościowego sprawia, że niszczy on pasożyta.
Na razie badania są we wczesnym stadium zaawansowania, jednak w przyszłości powinien się pojawić środek „warrozobójczy” – na przykład w postaci płynu do rozpylania. PMW
PAP – Nauka w Polsce
Źródło: Genetyczna broń w walce z chorobą pszczół