Johann Dzierzon
Jan Dzierżon – Kopernik ula
Kopernik ula – tak nazywany jest ksiądz Jan Dzierżon. Jego zasługi dla światowego pszczelarstwa są równie nie do przecenienia, jak zasługi toruńskiego astronoma dla nauki o sferach niebieskich. Dzierżon – jak nikt wcześniej – zgłębił zasady życia pszczelich rodzin, sztukę ich hodowli. W Kluczborku zaczęły się obchody Roku Dzierżona.
W dzisiejszych czasach za wynalezienie specjalnej ramki do ula, na której pszczoły mocują plastry miodu, a jeszcze bardziej za teorię dzieworództwa, czyli partenogenezy pszczół – z pewnością ksiądz Dzierżon dostałby nagrodę Nobla.
O zaletach zdrowotnych miodu od lat rozpisują się znawcy tematu. Jednak znacznie mniej wiemy o gospodarce pszczelej, która dla człowieka ma ogromne znaczenie gospodarcze.
Rodzinom pszczelim zagrażają powszechnie stosowane środki ochrony roślin. Ale nie brakuje pasjonatów, którzy tym owadom poświęcają całe życie. I wiele w zamian otrzymują. Jak pan Stanisław Krzyż, który pierwszą swoją pasiekę postawił ponad 60 lat temu.
Najmniej znanym wątkiem życiorysu księdza Jana Dzierżona jest jego konflikt z Kościołem, który skończył się nawet ekskomuniką.
W ostatnich dniach żywota Jan Dzierżon powrócił na łono Kościoła. A o całym jego bogatym w naukowe dokonania życiu mówiono dzisiaj na specjalnej konferencji w Kluczborku.
Witold Żurawicki
Źródło: Johann Dzierzon