Wioska Bioróżnorodności w nadmorskich kurortach

Karolina Sadowska

W Sopocie i Jastarni Wioskę Bioróżnorodności w kolejne dwa weekendy sierpnia odwiedziło w sumie ponad cztery tysiące turystów. Każdy z gości dowiedział się, co łączy go z tuńczykiem błękitnopłetwym, żabą, wróblem, dębem i jabłkiem.
Wioska Bioróżnorodności jest jednym z elementów kampanii Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności. Sopot i Jastarnia są kolejnymi miastami po Amsterdamie, Madrycie, Bukareszcie, Sofii, Mediolanie i Warszawie, które przyłączyły się do akcji Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności.

Niemal dziesięć lat temu UE zobowiązała się do powstrzymania utraty bioróżnorodności w Europie do 2010 r. Jednak, pomimo postępu w pewnych dziedzinach nadal doświadczamy utraty bioróżnorodności w niesłychanym tempie. Dlatego też rok 2010 zostałogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej.
W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej – Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Jednym ze sposobów przekazania wiedzy o bioróżnorodności przez Komisję Europejską jest Wioska Bioróżnorodności. Nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą zapoznania najmłodszych
z tematyką bioróżnorodności, to oni decydują o przyszłości naszej planety. Naprawdę niewiele trzeba, by chronić różnorodność biologiczną.

Kolejnymi miastami w Polsce, które przyłączyły się do akcji są dwa nadmorskie kurorty Sopot
i Jastarnia. Każdy, kto odwiedził Wioskę Bioróżnorodności na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie lub w Parku Miejskim w Jastarni mógł dowiedzieć się, czym jest bioróżnorodność i co może zrobić, aby zapobiegać jej utracie. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, podczas gdy ich rodzice sprawdzali swoją wiedzę o różnorodności biologicznej rozwiązując quiz. Każdy chętny mógł zasadzić kwiaty miododajne i polne kwiaty oraz zrobić sobie bioróżnorodne zdjęcie na portal społecznościowy Facebook.

Wystawa pozostanie w Jastarni w Parku Miejskim do 31 sierpnia br. Można ją również zobaczyć przez kamerę on-line na stronie www.jastarnia.pl.

Wioskę Bioróżnorodności w Sopocie w dniach 7-8 sierpnia odwiedziło blisko dwa tysiące turystów i mieszkańców Trójmiasta. Każdy z gości dowiedział się, co łączy go z tuńczykiem błękitnopłetwym, dębem i jabłkiem. Wioska jest jednym z elementów kampanii Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności.

Każdy, kto odwiedził Wioskę na Skwerze Kuracyjnym mógł dowiedzieć się, czym jest bioróżnorodność i co może zrobić, aby zapobiegać jej utracie. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, podczas gdy ich rodzice sprawdzali swoją wiedzę o różnorodności biologicznej rozwiązując quiz. Każdy chętny mógł zasadzić kwiaty miododajne oraz zrobić sobie zdjęcie na portal społecznościowy Facebook.

W weekend 14-15 sierpnia Wioska stanęła w Jastarni w Parku Miejskim.

Wioska Bioróżnorodności jest jedną z form komunikacji Komisji Europejskiej w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Źródło: Wioska Bioróżnorodności w nadmorskich kurortach


Podobne wiadomosci:

  • Wioska Bioróżnorodności nad morzem
  • Wystawa w Krakowie
  • PONAD MILION ZŁOTYCH NA OCHRONĘ BIORÓŻNORODNOŚCI Z FUNDUSZY EOG
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie lublin skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum