Sądecczanin 2001

Celestyn Żeliszewski, skromny, 52-letni mieszkanie Librantowej, który 10 maja ub.r. wyciągnął z płonącego samochodu dwójkę młodych osób, sam ulegając ciężkim poparzeniom, został Sądeczaninem 2010 rok w plebiscycie organizowanym od 12 lat przez Fundację Sadecką. Wyniki konkursu ogłoszono dzisiaj (5 marca) podczas gali w MCK „Sokół”.

Nagroda starosty nowosądeckiego Jana Golonki przypadła ks. prałatowi Władysławowi Piątkowi, emerytowanemu proboszczowi Łososiny Dolnej, a nagrodę prezydenta Ryszarda Nowaka odebrał przedsiębiorca branży mięsnej Wiesław Leśniak, wiceprezes KS „Sandecja” Nowy Sącz. Piotr Ociepka, prezes Fundacji Sądeckiej, wyróżnił ks. Tadeusza Sajdaka, dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Największa sala koncertowa „Sokoła” pękała w południe w szwach. Na sali siedzieli krewni, przyjaciele i znajomi jedenastu osób nominowanych przez kapitułę plebiscytu do zaszczytnego tytułu. Pierwszy rząd okupowali notable, m.in. Stanisław Sorys z zarządu woj. małopolskiego, senator Stanisław Kogut i starosta limanowski Jan Puchała.

Przypomniano dotychczasowych laureatów plebiscytu, a potem przyszedł czas na przedstawienie 11 sądeczan (czytaj poniżej), nominowanych do tytułu Sądeczanina Roku w tegorocznej edycji plebiscytu. Ich sylwetki pokazano na ekranie i poproszono na scenę. W „Sokole” zabrakło tylko złożonego chorobą Jana Stawiarskiego, najstarszego radnego w Polsce (zastępowała go żona Janina) oraz przebywającego na kapłańskich dniach skupienia ks. Tadeusza Sajdaka, dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Organizatorzy umiejętnie stopniowali napięcie, nareszcie Krystyna Uczkiewicz i Bogusław Kołcz przeczytali protokoły z dwóch posiedzeń kapituły plebiscytu. Przypomniano, że uczestnicy konkursu oddawali głosy na swoich faworytów wypełniając specjalne kupony bądź elektronicznie, klikając w naszym portalu. Należało podać swoje dane personalne i jedna osoba miała tylko jeden głos.

– W głosowaniu wzięło udział 8515 osób… – zawiesiła głos Krystyna Uczkiewicz – najwięcej głosów uzyskał… Celestyn Żeliszewski!!! Eksplozja radości, Sokół zatrząsł się od oklasków, a na scenie stał z zamkniętymi oczami niepozorny pracownik sadeckiego zakładu gazowniczego. Wzruszenie odebrało panu Celestynowi głos. Kiedy wreszcie doszedł do siebie, to wyjął z kieszeni kartkę z i drżącym głosem odczytał, że nie czuje się bohaterem i tamtego dnia, kiedy z płonącego malucha wyciągnął uwięzionych w samochodzie chłopaka z dziewczyną, nie zrobił nic nadzwyczajnego . – Było to spontaniczne, po prostu znalazłem się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu – przekonywał salę Sądeczanin 2010 Roku, a potem dziękował rodzinie, sąsiadom, kolegom z pracy, swojemu proboszczowi „i całemu ogółowi Sadeczan” za modlitwę w czasie choroby, a lekarzom za pomoc i opiekę podczas leczenia ciężkich poparzeń (w Czechowicach) i rekonwalescencji.

Za chwilę przewodniczący kapituły Zygmunt Berdychowski, który przed 12 laty wymyślił ten plebiscytu, przeczytał akt nadania zaszczytnego tytułu Sądeczanina 2010 Roku, spisany na czerpanym papierze, a do Celestyna Żeliszewskiego ustawiła się długa kolejka osób z kwiatami i gratulacjami.

- Między nami są tacy ludzie, dzięki którym stajemy się lepsi. Za to dobro, które wyświadczacie – dziękuję! – powiedział podczas gali starosta Jan Golonka, zwracając się do całej jedenastki, bo wszyscy to osoby nietuzinkowe.

Oprawę muzyczną uroczystości w „Sokole” stworzyła orkiestra reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pod dyrekcją płk. dra Stanisława Strączka. Na koniec uroczystości odczytano nazwiska dziesięciorga szczęśliwców, spośród osób uczestniczących w plebiscycie, którzy wylosowali nagrody (sprzęt AGD), ufundowane przez Fundację Sądecką.

WARTO WIEDZIEĆ

Oto osoby nominowane przez kapitułę plebiscytu do tytułu Sądeczanin 2010 Roku: o. Fabian Błaszkiewicz SJ, Janusz Dominik, Janusz Kasztelewicz, Józef Nowogórski, Wiesław Leśniak, ks. Władysław Piątek, ks. Tadeusz Sajdak, Jan Stawiarski, Adam Tokarczyk, Celestyn Żeliszewski, Maria Żuchowicz.

(HSZ)

Fot. Leś, HSZ

Źródło: Sądecczanin 2001


Podobne wiadomosci:

  • Ustawa o odpadach – UE
  • Eko-transport
  • Źródła ropy naftowej wysychają
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie lublin skanowanie Lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie dokumentacji lublin