Pszczoły umierają i rodzą się
Rosnąca umieralność pszczół może mieć wpływ na produkcję żywności w Europie. Większość roślin jest zapylana przez pszczoły. Parlament Europejski wzywa kraje Unii Europejskiej, aby zwiększyły nakład na badania nad nowymi lekami, koordynowały działania, aby chronić pszczoły miodne.
Pojawia się również kwestia upraw GMO dla zdrowia pszczół miodnych. O domieszkach pyłku GMO do miodu i przyjęciu dyrektyw ograniczających ich zawartość mówi profesor Władysław Huszcza, ekspert Polski do komisji Unii Europejskiej w sprawie pszczelarstwa oraz miodu.
dźwięk: Władysław Huszcza, ekspert Polski do komisji UE w sprawie pszczelarstwa oraz miodu.
Czy żywność modyfikowana genetycznie może mieć znaczenie dla zdrowotności pszczół? Zdaniem Krzysztofa Kowalczyka z Insytutu Genetyki i Hodowli i Biotechnologii Roślin z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z dotychczas przeprowadzonych badań nie wynika, aby pyłek roślin modyfikowanych genetycznie był szkodliwy dla owadów zapylających rośliny.
dźwięk: Krzysztof Kowalczyk z Insytutu Genetyki i Hodowli i Biotechnologii Roślin z UP w Lublinie
Wpływ na to, że mamy coraz mniej pszczół ma stosowanie coraz większej ilości pestycydów. Pszczoły chorują również na warozę. Mówi Grzegorz Borsuch, Katedra Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
dźwięk: Grzegorz Borsuch, Katedra Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, UP w Lublinie.
Masowe wymieranie pszczół może mieć wpływ na produkcję żywności w Europie i utrzymanie stablilności środowiska. W Azji, a konkretnie w Chinach, ze względu na zbyt dużą chemizację rolnictwa podjęto już ręczne zapylanie roślin, co jest bardzo kosztowne.
Źródło: Pszczoły umierają i rodzą się