Wymieranie pszczół to wielki problem gospodarczy

Organizacje pszczelarskie zamierzają przypomnieć 15 marca w Warszawie o zagrożeniu jakie niesie dla gospodarki nadmierna chemizacja rolnictwa. Do udziału w „Marszu w Obronie Pszczół” zachęca Janusz Kasztelewicz, właściciel największej sądeckiej pasieki.

- Polscy pszczelarze chcą zwrócić uwagę społeczną na drastyczny spadek populacji pszczoły miodnej i  zagrożenie, jakie stanowi dla pszczelarstwa, a w konsekwencji dla całego polskiego rolnictwa, nadmierna chemizacja przy wykorzystaniu w ochronie upraw wysoce toksycznych dla owadów środków ochrony roślin nowej generacji z grupy neonikotynoidów.  Wymieranie pszczół jest zagrożeniem nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarki  – alarmuje Janusz Kasztelewicz, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych. Gospodarz „Sądeckiego Bartnika” zwraca uwagę, że bo ponad 4o proc. światowych zasobów żywnościowych rodzi się w wyniku zapylania roślin przez  pszczoły.

Przyczyny spadku populacji upatruje się przede wszystkim w nadmiernym stosowaniu pestycydów, które   wchodzące w skład wielu środków owadobójczych. Podczas „Marszu w Obronie Pszczół”, który odbędzie się 15 marca w Warszawie, pszczelarze postulować będą zwieszenie stosowania tych substancji do czasu przeprowadzenia rzetelnych badań, które jednoznacznie potwierdzą, bądź wykluczą ich szkodliwość.  Po marszu zaplanowane jest spotkanie w  Ministerstwie Rolnictwa.
Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych – od ponad dziesięciu lat zrzesza „rodziny ludzkie, które żyją z rodzin pszczelich”. Głównym jej celem jest zintegrowanie środowiska pszczelarzy, prowadzenie szkoleń podnoszących wiedzę z zakresu hodowli pszczół oraz przetwórstwa miodu, praca na rzecz rozwoju i ochrony pszczelarstwa oraz występowanie w ochronie prawnej produktów pszczelich.

ED
źródło: Sądecki Bartnik, materiały prasoweŹródło: Wymieranie pszczół to wielki problem gospodarczy


Podobne wiadomosci:

  • Masowe wymieranie pszczół. W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół
  • Wielki Dzień Pszczół – 8 sierpnia
  • Młyn gospodarczy w Nielestnie
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy