Pszczelarstwo w Omanie
Pszczelarstwo w Omanie jest praktykowane od czasów starożytnych. Święty Koran (sura w ayyats 68 i 69) wyraźnie określa wartość pszczół dla człowieka:
16:68 | I objawił twój Pan pszczołom: „Wybierajcie sobie wasze mieszkania w górach, w drzewach i w tym, co ludzie budują; | |
16:69 | Następnie jedzcie ze wszystkich owoców i chodźcie pokornie drogami swego Pana!” Z wnętrzności ich wychodzi napój różnego koloru, w którym ludzie znajdują uzdrowienie. Zaprawdę, w tym jest znak dla ludzi, którzy się zastanawiają! |
fot. omanet.om |
Oman ma zróżnicowany krajobraz – wzgórza, równiny i pustynie. Pszczoły do utrzymania swoich rodzin wykorzystują pożytki z palm kokosowych, zboża, limonki, warzyw, trzciny cukrowej i żywicy drzew. Do produkcji miodu w szczególności wykorzystują nektar z drzewa ghaaf, kokosowych palm, opuncji i drzew papai. Miód z Omanu dzięki takiej różnorodności nektaru zapewnia charakterystyczny smak.
fot.omanet.om |
W Omanie są dwa rodzaje pszczół: Apis Mellifera i Apis Florea.
Pszczelarze z północnego Omanu do perfekcji posiedli umiejętności w hodowli pszczół, pozyskiwaniu miodu, propagowaniu pszczelarstwa zgodnie z zasadami Koranu.
W północnym Omanie pszczoły miodne tradycyjnie hoduje się w wydrążonych pniach palm daktylowych, lokalnie nazywane tubl. Kiedy pszczelarze robią miodobranie muszą wycinać otwory z tyłu tubl w celu wyjęcia plastrów z miodem. W Omanie są również nowoczesne metody pszczelarstwa, które już zostały wprowadzone dzięki czemu wzrosła wydajność produkcji miodu.
Ministerstwo Rolnictwa i Rybołówstwa Omanu nałożyło ścisły zakaz importowania innych ras pszczół.
Rząd Sułtanatu zapewnia pszczelarzom opiekę weterynaryjną, poradnictwo pszczelarskie i wsparcie materialne dla wszystkich pszczelarzy omańskich …
Źródło: Pszczelarstwo w Omanie