Opieka nad larwami odmładza pszczoły
Starsze pszczoły mogą odwrócić związane z wiekiem zmiany w swoich mózgach, gdy podejmują czynności wykonywane zwykle przez znacznie młodsze osobniki – informuje pismo „Experimental Gerontology”.Badania przeprowadzili naukowcy z Arizona State University oraz norweskiego uniwersytetu w Trondheim. Okazało się, że skłaniając starsze pszczoły do opieki nad larwami – czyli wykonywania pracy przypadającej młodszym robotnicom – można zmienić molekularną strukturę ich mózgu.
Już wcześniej obserwowano, że opiekujące się larwami pszczoły zachowują – jeśli można to tak określić – sprawność umysłu wyjątkowo długo, jednak zwykle przechodzą do kolejnego etapu życia – zaczynają zbierać pokarm poza ulem i szybko się starzeją. Już po dwóch tygodniach ich skrzydła się zużywają, tułów traci włoski, a układ nerwowy zaczyna szwankować – nie mogą już uczyć się nowych rzeczy.
Jednak gdy usunięto z ula wszystkie dojrzałe młodsze osobniki, pozostawiając larwy i królową, zmuszone koniecznością do podjęcia opieki nad larwami weteranki częściowo odzyskały dawne możliwości intelektualne. Nie tylko znów mogły się uczyć, ale i zmieniła się aktywność co najmniej dwóch chroniących komórki nerwowe białek w ich mózgach.
Obecnie prowadzone prace nad występującą u ludzi demencją koncentrują się głównie na nowych lekach – tymczasem zdaniem naukowców także zachowania społeczne mogłyby spowalniać lub leczyć demencję. Być może w oparciu o doświadczenia z pszczołami uda się także opracować metodę zachowania sprawności intelektualnej u ludzi za pomocą leku, jednak może to potrwać około 30 lat.
(PAP)
pmw/ ula/
Źródło: Opieka nad larwami odmładza pszczoły