Staropolskie pierniczki Aganiok

Składniki
700 g miodu naturalnego
250 g masła lub margaryny
400 mąki pszennej tortowej
750 g mąki razowej
3 średnie jaja
3 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
125 ml mleka
1 czubata łyżka ciemnego kakao
Bakalie: orzechy, rodzynki, migdały, skórka pomarańczowa – razem jakieś 300 – 400 g
1 torebka gotowej przyprawy do pierników (bez mąki w składzie) lub samodzielnie wykonana przyprawa według własnego gustu

Wykonanie
Namoczyć rodzynki i wszystkie bakalie drobno posiekać.

Miód i masło włożyć do garnka, powoli podgrzewać do połączenia składników. Następnie zdjąć z ognia, dodać bakalie i przyprawy.

Mąkę przesiać. Część włożyć do naczynia razem z rozpuszczoną w mleku sodą, jajami i kakao. Wymieszać, dodać gorąca masę miodową, dobrze wymieszać do uzyskania jednolitej masy i stopniowo dodawać kolejne porcje mąki. Gotowe ciasto jest dość luźne. Przełożyć je do naczynia, owinąć folią spożywczą, lekko ponakłuwać i wstawić w chłodne miejsce do leżakowania.

Po tym jak ciasto „dojrzeje”, w dniu pieczenia pierniczków wystawić naczynie na 2-3 godziny w temperaturę pokojową, następnie podzielić na porcje, wałkować na ok. 5 mm i wykrawać pierniczki.

Posmarować jajkiem rozmąconym z mlekiem, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec pierniki w 160-170 stopniach przez 9 – 11 minut, w zależności od ich wielkości oraz od typu piekarnika. Studzić na kratce. Można polukrować lub blać czekoladą.



Źródło: Staropolskie pierniczki Aganiok


Podobne wiadomosci:

  • Staropolskie miody pitne – królewski smak tradycji
  • Czy leczo może być „staropolskie”?
  • Całuski z Pszczelej Woli
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format