Zimno a rzepak kwitnie

Przymrozki, które przeszły nad północną, zachodnią i centralną Polską wyrządziły szkody w uprawach rolnych, ale przede wszystkim w sadach, których jest dużo w tych częściach kraju. Fala niskich temperatur – do minus 7 st. C była dodatkowo niekorzystna, bo przeszła na wysokości 2 metrów i dotknęła cały kwiatostan – mówi sadownik, Michał Cieślak.
Dodaje, że zbiory owoców mogą być tam w całości utracone, bo kwiaty drzew owocowych w żadnej fazie kwitnienia nie są odporne na tak niskie temperatury. Cieślak podkreśla, że o tej porze roku mamy do czynienia zazwyczaj zzapylanie upraw przymrozkami przygruntowymi.Jedyna nadzieja jest w tym, że niskiej temperaturze towarzyszyły opady śniegu i deszczu, które mogły w jakiś sposób zaizolować kwiaty, tworząc wokół nich ochronną wodną kołderkę.Przymrozki przypadły na szczyt kwitnienia moreli, brzoskwiń i jabłoni. Mniej narażone są czereśnie i grusze. Można się spodziewać, że owoców w sezonie będzie mniej, natomiast wzrośnie ich cena. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, rolnik praktyk mówi, że dziś trudno przesądzić, czy i jakie straty wyrządziły niskie temperatury w uprawach zbóż. Na pewno pędy wczesnych ziemniaków zostały zniszczone, bo są wrażliwe na zimno – dodaje Szmulewicz. Nie wiadomo, jak zachowa się wschodząca kukurydza, która również nie lubi niskich temperatur.

Wszystko zależy od tego, jak długo potrwają chłodne dni, a przyroda lubi płatać figle – podkreśla Wiktor Szmulewicz.

Magdalena Bodył z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku mówi, że przymrozki zaszkodziły tym uprawom, w których rzepak już kwitnie. W jakim stopniu, to – jej zdaniem – będzie można określić za dwa tygodnie. Wiadomo, że temperatura poniżej minus 2 st. C może uszkodzić kwiaty.

Rosnące ceny żywności
Klęski żywiołowe, niższe zbiory, wzrosty cen surowców energetycznych i transportu czy spekulacja funduszy na światowych giełdach? Eksperci zgodni są tylko co do jednego – będzie jeszcze drożej.
Magdalena Bodył podkreśla, że problemem jest duża susza, zwłaszcza w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie od 3 tygodni nie padał deszcz. Rzepak jest tam słabo rozgałęziony, nie ma zwartych łanów i niskie temperatury łatwo mogły uszkodzić roślinę. Zrzeszenie Producentów Rzepaku spodziewa się niższych plonów rzepaku i co najmniej utrzymania jego dotychczasowej, wysokiej ceny.Niskie temperatury oznaczają także spadek aktywności pszczół, a w konsekwencji mniejsze zapylanie szczególnie odmian owadopylnych roślin. Pszczoły ożywiają się, gdy temperatura przekracza 12 st. C.

Źródło: Zimno a rzepak kwitnie


Podobne wiadomosci:

  • Problem z GMO nie zniknął!
  • Pyłek roślinny to nie tylko pokarm dla pszczół
  • Jakość handlowa olejów roślinnych w 2022 r.
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie wydruki z internetu lublin skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy