Zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E 171) jest już blisko?

Dwutlenek tytanu, znany również jako dodatek do żywności „E 171” albo wzorem chemicznym „TiO2”, już niedługo może zostać zakazany do stosowania w żywności. Obecnie na poziomie unijnym trwa wymiana poglądów w sprawie nowelizacji załącznika II i załącznika III do rozporządzenia nr 1333/2008[1] uwzględniająca wycofanie tej substancji z listy dozwolonych dodatków. Już jutro – 28 września 2021 r. – planowane jest głosowanie w sprawie przyszłości dodatku do żywności E 171.

Pierwsze sygnały o nadchodzących zmianach pojawiły się w maju 2021 r., kiedy to EFSA opublikowała opinię dotycząca bezpieczeństwa dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności[2]. W dokumencie wskazano, że „nie można wykluczyć działania genotoksycznego dwutlenku tytanu, a zatem bezpieczeństwo tej substancji dodatkowej nie jest potwierdzone”. W konsekwencji podjęto rozważania zmierzające ku usunięcie E 171 z wykazu dozwolonych dodatków do żywności. Jako wyjątek projekt zmieniający rozporządzenie nr 1333/2008 zakłada pozostawienie substancji w części B załącznika II do rozporządzenia 1333/2008 po warunkiem, że barwnik ten może być stosowany jako barwnik wyłącznie w produktach leczniczych w świetle dyrektywy 2009/35/EC (nie żywności). Jednakże rozwiązanie to powinno być poddane przeglądowi w okresie 3 lat od momentu wejścia w życie zmiany rozporządzenia nr 1333/2008. Po weryfikacji może zostać podjęta decyzja o usunięciu również opisanego wyjątku.

Opisane zmiany są niepokojące dla podmiotów działających na rynku żywności, w szczególności w branży suplementów diety. Wynika to z faktu, że właśnie w suplementach diety dwutlenek tytanu jest powszechnie wykorzystywany jako substancja przeciwzbrylająca. Szczególnie warto zwrócić zatem uwagę na przewidywany moment wejścia w życie i obowiązywania dyskutowanych regulacji. Obecnie projekt zakłada, że Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dnia po jego opublikowaniu (czyli prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego 2022 r.). Jednakże ze względu na problemy natury organizacyjnej i technologicznej w zapewnieniu zgodności produktów z nowymi przepisami „z dnia na dzień” projekt rozporządzenia przewiduje 6 miesięcy okresu przejściowego po wejściu w życie rozporządzenia. Co jednak ważne produkty spożywcze wprowadzone do obrotu przed datą upływu okresu przejściowego będzie mogła pozostać w obrocie do upływu jej daty przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości (do wyprzedania). Biorąc pod uwagę realia rynkowe, półroczny okres przejściowy oznacza, że po wejściu w życie zmian podmioty mają niewiele czasu. Tym samym podmioty spożywcze powinny możliwie szybko opracować strategię zapewniającą zachowanie zgodności z przyszłymi wymogami prawnymi uwzględniającymi.

Co powinni zatem zrobić producenci żywności zawierającej dwutlenek tytanu? Co zgodnie z prawem może zastąpić E 171 w formule środka spożywczego? Jakie działania należy podjąć, aby możliwie płynnie dopasować realia produkcyjne i rynkowe do możliwych nowych ram prawnych? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Centrum Prawa Żywnościowego – na wszystkie powyższe pytania znajdziemy odpowiedź wspierając Państwa w sprawnym prowadzeniu biznesu w zgodzie z szybko zmieniającym się prawem.

Zachęcamy również do obserwowania naszego Facebooka, LinkedIn, gdzie prezentujemy najaktualniejsze informacje i sygnalizujemy potencjalne zmiany w prawie.

 

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. UE. L. z 2008 r. nr 354, str. 16 ze. zm.)

[2] https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2021.6585

Artykuł Zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E 171) jest już blisko? pochodzi z serwisu Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.

Źródło: Zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E 171) jest już blisko?


Podobne wiadomosci:

  • Eksport do UK – dwutlenek tytanu
  • Dwutlenek tytanu (E 171) zakazany!
  • Pierwszy człowiek z drukowaną żuchwą z tytanu
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie lublin drukowanie z internetu skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan