Włodzimierz Kowalski o swojej pasiece

Z pszczelarstwem związałem się w 1981 roku, moje pasieki usytuowana są przy ulicy Wiślanej oraz w Piotrkowicach Małych ogółem 30 rodzin pszczelich. Pasieki te nastawione są na pozyskiwanie miodu wielokwiatowego.

Pracowite pszczoły rozkochane w kwiatach zbierają słodki nektar z którego powstaje najczystszy zdrowy miód. Miód z naszej pasieki zawiera enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne. Sprawia, że inne pokarmy trawione są szybciej i dokładniej.

Miód wielokwiatowy dzięki temu, że pszczoły zbierają nektar z różnych ziół: kolendra, kminek, koper włoski, dziewanna, naparstnica, szałwia, ruta zwyczajna, koniczyny, chaber łąkowy, mniszek pospolity, dzwonki, rdest, nostrzyk biały, głóg, czy też z kwiatów z naszych drzew: lipy, kasztanowców, klonów, i drzew owocowych posiada właściwości które korzystnie wpływają w szczególności na rozwój organizmów dziecięcych.

Dzięki tym ziołom, kwiatom miody pozyskiwane w naszych pasiekach mają najwyższą jakość niepowtarzalny smak i aromat. Według znawców za najlepsze i najbardziej wartościowe należy uznać miody niejednolite pod względem pochodzenia. Miody te, w przeciwieństwie do miodów jednogatunkowych, mają urozmaicony skład chemiczny, gdyż ich surowiec pochodzi z wielu bardzo odmiennych roślin.

Wiosenny, słoneczny dzień wypełnia łąkę aromatycznymi zapachami i stłumionymi odgłosami życia zwierząt. Z nich wszystkich wybija się pszczela muzyka. Ileż to razy przystawaliśmy wsłuchani we wspaniałą melodię brzęczących pszczół? Chyba każdy z nas nieraz pochylał się nad kwiatami z których pracowity owad cierpliwie wybierał pyłek i nektar.

Pszczoły od zawsze fascynowały człowieka a podobieństwo organizacji ich życia społecznego do obyczajów wykształconych przez ludzką cywilizację skłoniło do wielu porównań i wzbudziło podziw dla tych wspaniałych stworzeń. Pewnie był to jeden z powodów dla których pszczoły uznane zostały za niemal równe człowiekowi, bo przecież o nich się mówi że umierają jak ludzie.

Udowodnienie, że miód był odbierany pszczołom 100 lub 200 lat temu jest bardzo łatwe i bardzo trudne. Łatwe bo te żywotne żyjątka przez ostatnie tysiąclecie nie zmieniły swojego przyzwyczajenia zbierania nektaru i przetwarzania go na miód. Trudne ponieważ trzeba wykazać jak daleko sięga ingerencja człowieka w celu przystosowania się pszczoły do nowych warunków jakie zostały jej narzucone. Pozostający w muzeach sprzęty, którymi dawniej posługiwali się pszczelarze świadczą o przeobrażeniach jakie nastąpiły w pracach w pasiece.

W domach pradziadków miód pełnił rolę środka leczniczego. Miód wielokwiatowy rozcieńczony wodą z dodatkiem cytryny używany był jako środek wzmacniający pracę serca zaś miód utarty z żółtkiem był stosowany na ból gardła, zaś nalewka na miodzie posiada właściwości rozgrzewające.

Kowalski Włodzimierz

Źródło: Włodzimierz Kowalski o swojej pasiece


Podobne wiadomosci:

  • Cechy pszczół użytkowanych w pasiece wędrownej (część 6)
  • Cechy pszczół użytkowanych w pasiece wędrownej (część 6)
  • Cechy pszczół użytkowanych w pasiece wędrownej (część 6)
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan serwis ekspresów do kawy lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy