Utrata różnorodności biologicznej. Zagłada organizmów jest zjawiskiem zagrażającym życiu ludzi
Utrata różnorodności biologicznej – zagłada rozmaitych organizmów, począwszy od „dobroczynnych” bakterii po duże ssaki – jest zjawiskiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi. Okazuje się, bowiem, że giną najczęściej gatunki dla nas korzystne, a przeżywają takie, które biorą udział w szerzeniu wielu zakaźnych chorób – informuje „Nature”.
Istnieje związek pomiędzy ochroną przyrody a tym, na co i jak chorujemy – ogłosili naukowcy zainteresowani bioróżnorodnością i chorobami zakaźnymi. Efektem utraty niektórych gatunków z ekosystemów takich, jak lasy czy łąki, jest wzrost ilości obecnych w dzikiej przyrodzie patogenów, czyli chorobotwórczych organizmów – ostrzegają.
Rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy, których istnienie jest najbardziej zagrożone z powodu utraty bioróżnorodności, są jednocześnie najczęściej gatunkami stanowiącymi coś w rodzaju bufora w procesie przekazywania chorób zakaźnych. Natomiast stworzenia, które mają dużą szansę przetrwać, to bardzo często gatunki sprzyjające przenoszeniu chorób, np. wirusowej Gorączki Zachodniego Nilu, bakteryjnej boreliozy czy hantawirusowego zespołu płucnego.
Źródło: Utrata różnorodności biologicznej. Zagłada organizmów jest zjawiskiem zagrażającym życiu ludzi