Trzmiele szybko odnajdują najkrótszą drogę do kwiatu
Naukowcy odkryli, że trzmiele ziemne, latając od kwiatu do kwiatu w poszukiwaniu nektaru i pyłku, potrafią w krótkim czasie znaleźć najbardziej korzystną trasę lotu i skrócić przebyty dystans nawet o połowę – informuje „New Scientist”.
Trzmiel (fot. Dariusz Małanowski PszczeliPark) |
Podczas eksperymentu osiem trzmieli oblatywało zbiór ośmiu kwiatów. Każdy owad wykonał to zadanie 80 razy, z których wszystkie były filmowane. Po 26 próbach owadom udało się znaleźć optymalną ścieżkę i skrócić trasę z 65 do 38 metrów. W tym celu najpierw odwiedzały kwiaty położone najbardziej na zewnątrz grupy, w następnej kolejności kierując się do środka.
W zmodyfikowanej wersji eksperymentu, w której jeden z kwiatów był dla trzmieli bardziej atrakcyjny, zmieniały one swoją trasę tak, by odwiedzić go jako pierwszy. Jednak, jeśli znacznie wydłużało to trasę przelotu, trzmiele wolały zignorować specjalny kwiat i trzymały się najbardziej optymalnej trasy.
Trzmiele drzewne są powszechnie spotykane w Europie i północnej Afryce. Roje trzmieli mają podobną strukturę do rojów pszczół i mrówek, z jedną królową i setkami robotnic. Gniazda trzmieli znajdują się najczęściej pod ziemią lub pod kamieniami.
stm/ agt/bsz
Źródło: Trzmiele szybko odnajdują najkrótszą drogę do kwiatu