Trybunał UE: miód skażony GMO potrzebuje zezwolenia na sprzedaż

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że miód niemieckiego pszczelarza, który został zanieczyszczony pyłkiem z sąsiadujących upraw GMO, nie może być sprzedawany bez zezwolenia. Zieloni wskazują na „skandaliczny” brak ochrony przed zanieczyszczeniami GMO w całej UE.

Wtorkowe orzeczenie dotyczy sporu między niemieckim pszczelarzem, a krajem związkowym Bawarii Freistaat Bayern, właścicielem gruntów, na których w celach badawczych uprawiania była kukurydza modyfikowana genetycznie (MON 810). W pobliżu tych terenów Karl Heinz Bablok produkuje miód, a do 2005 r. produkował także pyłek pszczeli jako uzupełniający preparat odżywczy. W 2005 r. stwierdzono obecność DNA kukurydzy MON 810 oraz transgenicznych białek w pyłku zebranym przez pszczelarza z uli wystawionych w odległości 500 m od uprawy GMO.

W związku z zanieczyszczeniem, pszczelarz wszczął postępowanie przed sądami niemieckimi przeciwko Freistaat Bayern, przyłączyło się do niego czterech innych pszczelarzy amatorów.

Miód oraz uzupełniające preparaty odżywcze zawierające pyłek pochodzący z GMO stanowią +żywność wyprodukowaną z GMO+, która nie może być wprowadzana do obrotu bez uprzedniego zezwolenia” – orzekł we wtorek Trybunał.

Chociaż Trybunał doszedł do wniosku, że pyłek pochodzący z modyfikowanej kukurydzy, który utracił zdolność replikacji, nie wchodzi już w zakres pojęcia „organizmu genetycznie modyfikowanego(GMO)”, którego wprowadzenie na rynek wymaga zezwolenia, to produkty tj. miód i uzupełniające preparaty odżywcze zawierające taki pyłek stanowią „żywność zawierającą składniki wyprodukowane z GMO” w rozumieniu unijnego rozporządzenia, potrzebują więc zezwolenia. Odnośnie miodu Trybunał podkreślił, że pyłek ten nie jest ciałem obcym ani zanieczyszczeniem, lecz „normalnym składnikiem tego produktu”.

Trybunał dodał, że „zamierzony lub przypadkowy charakter wprowadzania tego pyłku do miodu nie powinien powodować wymknięcia się żywności zawierającej składniki wyprodukowane z GMO spod obowiązywania systemu zezwoleń”.

„Orzeczenie Trybunału UE uwidacznia, że uprawy tradycyjne i genetycznie modyfikowane nie mogą współistnieć. Gdy GMO jest uprawiane na otwartych polach, nie można zapobiec zanieczyszczeniom. To skandal, że nie ma paneuropejskiego systemu odpowiedzialności (za zanieczyszczenia – PAP), by chronić pszczelarzy i rolników” – skomentował wtorkowy wyrok ekspert od rolnictwa w Greenpeace Stefanie Hundsdorfer.

Jego zdaniem, pszczelarz powinien otrzymać odszkodowanie od bawarskich władz i firmy, która wprowadziła na rynek modyfikowaną kukurydzę MON 810, co wtorkowe orzeczenie może ułatwić, ale o czym musi zdecydować niemiecki sąd.

Jak wskazuje Greenpeace, kukurydza MON 810 jest uprawiana głównie w Hiszpanii, a na znacznie mniejszą skalę także w Portugalii, Czechach, Słowacji, Rumunii i w Polsce.

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło: PAP/wyborcza.pl



Źródło: Trybunał UE: miód skażony GMO potrzebuje zezwolenia na sprzedaż


Podobne wiadomosci:

  • Czy świat potrzebuje energii nuklearnej?
  • Sprzedaż alkoholu przez przedsiębiorców obwarowana licznymi restrykcjami
  • Efektywna energetyka z dużym udziałem OZE nie potrzebuje CCS
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie lublin naprawa ekspresów serwis ekspresów do kawy warszawa serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin