Miód z barci

Spalskie sosny mają już mieszkańców. W barciach zamieszkały cztery rodziny pszczele. Tomasz Dzierżanowski, który jest przyrodnikiem w Spalskim Parku Krajobrazowym, opiekuje się mieszkańcami w wydrążonych barciach. Wkrótce rozpocznie się miodobranie…

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy na zaproszenie spalskiego parku do Polski przyjechało dwóch bartników z Baszkirii (azjatycka część Rosji), którzy w kilku wiekowych sosnach nad Pilicą wydrążyli barcie i nauczyli zapomnianego fachu Polaków. Pierwsze pszczoły zamieszkały w barciach już w 2007 r. Pierwszy miód zebrano jednak rok temu.

- W tym roku pszczoły uwijają się w czterech barciach. Zbiory będzie można zacząć na przełomie września i października, po pierwszych przymrozkach – mówi Dzierżanowski.

W ubiegłym roku z jednej barci, w której przez całe lato mieszkały pszczoły, udało się pozyskać 4,5 kg miodu.

- Chcielibyśmy z czasem stworzyć gotowy produkt i sprzedawać, ale do tego potrzeba kilkaset barci w całej Polsce – mówi przyrodnik. – Bartnictwo wymarło u nas sto lat temu, więc trudno szybko spodziewać się efektów.

Pan Tomasz przyznaje, że ubiegłoroczny miód był bardzo smaczny. Próbował go ze znajomymi przyrodnikami i kolejnymi kandydatami na bartników. W najbliższym czasie przyrodnicy planują wykonanie kolejnych barci. Więc jest szansa, że z roku na rok zbiory będą coraz większe.

- Nie możemy spodziewać się ogromnych ilości z jednej barci, bo najbardziej pszczołom sprzyjają lasy z lipami i klonami, a nie jest wiele – dodaje przyrodnik.

Warto jednak przypomnieć, że nie o miód tu głównie chodzi, ale o przywracanie niektórych ras dziko żyjących pszczół, które w wielu miejscach zupełnie już wyginęły, a są bardzo ważne dla ekosystemu leśnego.

Jak wyjaśniają przyrodnicy, jeśli pszczoły zadomowią się i zaczną rozmnażać, będzie ich więcej także w sadach i na polach, a dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na lepsze owocowanie drzew i krzewów.

Źródło: Miód z barci


Podobne wiadomosci:

  • Miód z barci
  • Bartnictwo POLSKIE
  • Barcie wracają do lasów
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie skanowanie dokumentacji lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy