Kosmetyki z miodem Polskim
Miód uważany był za pokarm bogów — Zeus w dzieciństwie karmiony był mlekiem kozim i miodem. W starożytnym Egipcie wierzono, że pierwsza pszczoła wyfrunęła z rogu świętego byka Apisa, a miodem leczono rany i stosowano go do rozjaśniania skóry. Od tysięcy lat .Japonki nadają swoim dłonią gładkość i alabastrową biel, wcierając w nie
miksturę z miodu, oleju migdałowego i żółtka. Kreolki (mieszkanki Ameryki Środkowej)
nacierają swoje ciało płynem, przygotowanym z miodu i wyciągów z różnych korzeni, który nie tylko pielęgnuje skórę, ale i pobudza apetyt i miłość. W Europie modę na kosmetykę miodową rozpowszechniła metresa króla Francji Ludwika XV— pani du Barry.
Miód jest syropowatą cieczą gromadzoną jako materiał zapasowy przez pszczoły
miodne. Zebrane przez nie nektar lub spadź, po przetworzeniu zawierają głównie cukier
inwertowany (mieszaninę glukozy i fruktozy) i niewielką domieszkę sacharozy, melecytozy (w miodach spadziowych), maltodekstryn, enzymów (beta-fruktofuranozydazy, amylazy, katalazy, oksydazy glukozowej), kwasów organicznych (jabłkowego, winowego,bursztynowego, cytrynowego, mlekowego, szczawiooctowego), białek, aminokwasów, soli mineralnych, barwników, olejków eterycznych oraz innych substancji nadających smak i zapach. Skład miodu, a więc jego smak i zapach., zależą od tego z jakiej rośliny został zebrany nektar, od pory roku i sposobu pozyskiwania miodu z plastrów woskowych (np. niektóre zawierają dodatkowo kumarynę czy inhibinę). W kosmetyce największą sławą cieszą się : miód narboński o zapachu rozmarynu i miód prowansalski pachnący lawendą (ekstrakt z tego miodu – melhydron – poprawia zdolność skóry do wiązania wody).
Miód wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków ponieważ działa rozjaśniająco i wygładzająco na skórę twarzy i rąk, przeciwdziała wypryskom skórnym, łagodzi zaczerwienienia, poparzenia słoneczne, podrażnienia, spierzchnięcia (rąk, ust) i odmrożenia; ma działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne oraz zmiękczające. PH miodu jest zbliżone do pH ludzkiej skóry i wynosi od 4,5 do 5,4. Stosowany .zewnętrznie goi owrzodzenia; usuwa piegi i plamy; leczy i czyści „brudne”, zaognione rany, zapobiegając ich ropieniu; łagodzi oparzenia uśmierzając ból i doprowadzając do szybszego gojenia się skóry bez pęcherzy, ran i pozostawiania blizn. Kosmetyki miodowe uelastyczniają skórę i poprawiają je ukrwienie – kwasy zawarte w miodzie działają lekko podrażniąjąco – zwiększa przepływ krwi i chłonki w powierzchniowych warstwach skóry, odżywiając tkanki i oczy szczając rany z elementów martwiczych. Dodatkowo aktywizuje to białe ciałka krwi, a więc poprawia barierę immunologiczną skóry. Inhibiny zawarte w miodzie zapobiegają rozwojowi bakterii – stąd miód jest cennym specyfikiem likwidującym stany zapalne skóry. Zmieszany z mąką przyspiesza dojrzewanie czyraków, uśmierzając jednocześnie ból. Spożywany, przy wykwitach skórnych zmniejsza swędzenie i oczyszcza skórę. Melhydrol — wyciąg z miodu prowansalskiego przyspiesza metabolizm komórkowy i pobudza mikrocyrkulację krwi w drobnych naczyniach krwionośnych skory.
W kosmetyce naturalnej miód jest składnikiem maseczek wygładzających i łagodzących dla skóry tłustej i zwiotczałej (przepis na oczyszczającą maseczkę miodową w dziale „Preparaty kosmetyczne”). Stare przepisy wspominają też o stosowaniu miodu na spierzchnięte usta. Miód działa także odżywczo na włosy zniszczone (z olejem rycynowym, żółtkiem jaja i sokiem z cytryny) łub przetłuszczające się (z sokiem z cebuli). Odżywki i szampony na bazie miodu wygładzają powierzchnię włosów, nawilżają i wzmacniają je, nadają im jedwabistą miękkość i połysk.
Nasze rodzime miody nie są gorsze niż francuskie należy się jedynie upewnić, czy nie pochodzą z okolicy o dużym zanieczyszczeniu środowiska (uwaga na alergeny). ‘Najlepszy jest miód rzepakowy, z uwagi na bogactwo zawartych w nim eterycznych olejków leczniczych. Ceniony jest także miód gryczany, zwany „przedłużaczem życia”, ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość witaminy P (11 substancji należących do bioflawonidów, z których najważniejsza jest rutyna). Miód wykorzystywany jest do produkcji maseczek, kremów, toników, preparatów do pielęgnacji włosów, balsamów i pomadek do ust, peelingów, [krem “Multi Active Nuit.” Ciarins, “Mellifica” Polleny, Krem „Miód i mleko” Floriny, balsam „Tender Care” Oriflame, kremy typu .„Hydrabella firmy Guerlain zawierają wyciąg z miodu, odżywki do włosów „Flaunce”‘ Laboratorium Lancome, szampon koloryzujący „Soft Color” Welli].
Źródło: Kosmetyki z miodem Polskim