Koło Pszczelarzy – Gmina Świlcza

W czystym i zdrowym środowisku przyrodniczym gminy Świlcza możemy spotkać pracowite pszczoły, które intensywnie oblatują kwiaty, pobierają z nich nektar, zbierają pyłek i propolis, przenosząc je do przygotowanych przez pszczelarzy uli. Pszczelarze w symbiozie z naturą i pszczołami pozyskują miód, pyłek, wosk i propolis stanowiące bezcenne dla żywienia i zdrowia produkty. 

 

Bogate tradycje bartnictwa w gminie kontynuuje obecnie 35 pszczelarzy, zorganizowanych w Gminnym Kole Pszczelarzy, hodujących pszczoły w 625 pniach pszczelich. Koło należy do najbardziej aktywnych w województwie podkarpackim.
Od 1998 roku Prezesem Koła jest Józef Wilga, pszczelarz i samorządowiec. Pszczelarze prowadzą nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, spotykają się z młodzieżą szkolną, biorą udział w konferencjach i targach pszczelarskich, promują pszczelarstwo i miody na imprezach gminnych. W swoich pasiekach wprowadzają nowoczesny sprzęt i technologie gospodarowania, a także kultywują stare tradycje bartnicze.
Stanisław Nowak pszczelarz ze Świlczy prowadzi hodowlę pszczół, w jednych z nielicznych w województwie, najstarszych ulach słowiańskich. Krzysztof Kwoka z Dąbrowy stworzył w swojej pasiece skansen pszczelarski z ulami figuralnymi i czynną barcią pszczelą. Jest zwycięzcą konkursu na wzorową pasiekę amatorską województwa podkarpackiego w 2008 roku.
Największym osiągnięciem Koła Pszczelarzy Gminy Świlcza jest organizowana co roku w Gminnym Centrum Kultury w Trzcianie największa w województwie podkarpackim impreza pszczelarska „Podkarpackie Święto Miodu”. W październiku pszczelarze w całego województwa spotykają się, by na swoim Święcie, wybrać najlepsze pasieki, miody, miody pitne i nalewki oraz wzorowych pszczelarzy. Imprezie towarzyszą wystawy i kiermasze oraz konferencje naukowe.
Nie zawsze warunki przyrodnicze i pogoda sprzyjają pszczelarzom i pracowitym pszczołom w pozyskiwaniu produktów pszczelich tak pożądanych i cenionych przez wielu konsumentów. Pszczelarzom gminy Świlcza niepowodzenia te rekompensuje co roku dobrze nektarująca i powiększająca swój obszar nawłoć, z której pozyskują smaczny i leczniczy miód nawłociowy. 

Źródło: Gmina Świlcza



Źródło: Koło Pszczelarzy – Gmina Świlcza


Podobne wiadomosci:

  • Ruszył projekt Gmina przyjazna Bałtykowi
  • Bogactwo spod ziemi ma wypłynąć koło Kutna
  • Mała Kamienica, 1.02.2011
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie serwis ekspresów do kawy lublin