Jesienna apteczka babuni

Nasze babcie miały niezawodne sposoby na wiele jesiennych dolegliwości. Warto sięgnąć do ich sprawdzonych metod, gdy zaczyna nam doskwierać przeziębienie czy dokucza ból głowy.

Na przeziębienie
Czarny bez, lipa, malina, miód, czosnek – po te produkty sięgały nasze babcie, gdy kogoś z domowników zaczynało łapać przeziębienie. I chociaż niektóre przepisy dziś traktujemy z przymrużeniem oka, warto z nich skorzystać, bo na mądrości naszych babć wychowały się całe pokolenia. Gdy masz gorączkę, sięgnij po napar z kwiatów lipy, który ma właściwości napotne i rozgrzewające. Taki napar możesz pić sama, albo dodać do niego soku z malin. Wieczorem przygotuj sobie rozgrzewającą kąpiel z dodatkiem kwiatu lipy. Gdy czujesz, że dopada cię przeziębienie zaparz jedną łyżeczkę kwiatów czarnego bzu w połowie szklanki wody i pij 3-4 razy dziennie. Letnim naparem możesz też płukać usta i gardło.
Na wzmocnienie
Nasze babcie mawiały, że zimna woda zdrowia doda. Warto więc zahartować ciało stosując naprzemienny prysznic w gorącej i zimnej wodzie. Przygotuj napar z owoców dzikiej róży. Zalej łyżkę rozdrobnionych owoców szklanką wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Wzmocnisz swój organizm pijąc 3 razy dziennie napar z owoców.

Na kaszel
Gdy borykasz się z uporczywym kaszlem przygotuj miksturę z cebuli i miodu. Trzy cebule pokrój w drobną kostkę. Dodaj pół szklanki miodu, zmieszaj i odstaw na 3 godziny. Następnie dodaj 50 ml przegotowanej, letniej wody, znów odstaw na 3 godziny. Przecedź do butelki. Pij kilka razy dziennie po łyżeczce. Na mokry kaszel pomaga mikstura z czosnku. Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku zmieszaj z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn i dolej pół szklanki chłodnej wody. Potem przecedź przez sitko i pij trzy razy dziennie.
Na katar
Jak mówi przysłowie leczony trwa tydzień, a nie leczony – siedem dni. Tym niemniej katar i kichanie skutecznie potrafi uprzykrzyć nam życie. Gdy dopada się katar, spróbuj uporać się z nim domowymi sposobami. Wieczorem zrób kąpiel dla stóp. Wsyp do miski z gorącą woda trzy łyżki soli kuchennej. Mocz w niej stopy. Gdy woda stygnie, dolewaj wrzątku Wytrzyj nogi, włóż ciepłe skarpetki i natychmiast połóż się do łóżka. Możesz też wąchać chusteczki pokropione olejkiem geraniowym, sosnowym lub anyżowym. Warto też przed snem natrzeć dłonie, stopy i klatkę piersiową olejkiem kamforowym.

Na ból gardła
Gdy boli nas gardło – ulgę przyniesie specjalna imbirowa płukanka. Do szklanki bardzo ciepłej wody wsyp dwie łyżeczki sproszkowanego imbiru i płucze nim jamę ustną. Aby złagodzić ból gardła możesz żuć świeżych kłączy.
Na ból głowy
Bóle głowy to jedna z częstych jesiennych dolegliwości. Gdy czujesz, że głowę oplata jakby stalowa obręcz zmieszaj dwie krople olejku lawendowego z olejem słonecznikowym. Zwilżonymi czubkami palców masuj miksturą delikatnie skronie, zagłębienia obok oczu, za uszami i nad karkiem. Gdy masz migrenę, wzorem naszych babć, połóż na czole kompres z lodu i jednocześnie zanurz stopy w gorącej wodzie. Ból złagodzi wdychanie mieszanki z lawendy, rozmarynu i mięty pieprzowej. Przy silnych dolegliwościach, którym towarzyszą nudności pomoże, gdy kilka razy dziennie zjesz odrobinę sproszkowanego imbiru.

Na bóle stawów
Stawy bolą częsta zmiany pogody, które jesienią naszym klimacie zdarzają się często. Nasze babcie przykładały na bolące stawy liście kapusty. Warto wiedzieć, że najwięcej substancji biologicznie aktywnych znajduje się w najgrubszych i najbardziej zielonych liściach. Zanim zrobisz z nich okład, najpierw dokładnie umyj je wodą. Z liści usuń łodygę i grubsze żyłki, a potem wałkuj, aż staną się miękkie. Ułóż je na bolącym miejscu warstwami, jeden na drugim, i przymocuj plastrem.

Źródło: Z apteczki babuni : warzywa i owoce, które leczą / Klaus Oberbeil



Źródło: Jesienna apteczka babuni


Podobne wiadomosci:

  • WIELKA JESIENNA WĘDRÓWKA ŻURAWII
  • WIELKA JESIENNA WĘDRÓWKA ŻURAWI
  • Domowa apteczka – receptury nie tylko z miodem
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie wydruki z internetu lublin skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum