Istota diety Montignaca
O diecie Montignaca przeczytać można było w poprzednim artykule. Każdy kto chciałby spróbować sposobu odżywiania proponowanego przez tego dietetyka powinien zaznajomić się z podstawowymi zasadami oraz regułami tego programu żywieniowego.
Michael Montagnac zakłada, że decydujący wpływ na gwałtowny przyrost naszej wagi mają nie ilości zjadanych posiłków ale ich właściwy dobór. Wspomniany już został podział na 7 najważniejszy grup produktów. Sam program żywieniowy składa się z dwóch etapów. W pierwszym naszym podstawowym celem, o którym ani na moment nie możemy zapominać jest osiągnięcie wymarzonej wagi. Drugi etap (nieco trudniejszy) to jej utrzymanie na właściwym poziomie. Każdy kto kiedykolwiek stosował jakąś dietę wie, jak trudne bywa utrzymanie wagi na niskim poziomie. Umiejętne komponowanie posiłków jest tutaj podstawową zasadą umożliwiającą osiągnięcie sukcesu. Pierwsza faza trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Poprzez odpowiednie łączenie produktów możemy zahamować przyrost wagi. I tak białek nie należy łączyć pod żadnym pozorem z węglowodanami oraz roślinami strączkowymi. Warzywa natomiast możemy zestawiać z każdą z wcześniej wymienionych grup. Istotne jest również spożywanie węglowodanów o jak najmniejszym indeksie glikemicznym czyli tych tak zwanych „dobrych” węglowodanów.
Drugi etap diety Montignaca jest naturalnym etapem, który powinien być elementem każdego programu żywieniowego. Ponieważ dieta Montagnica nie jest rygorystycznym programem żywieniowym, który wymaga od nas wielu poświęceń, a raczej jest pewnego rodzaju stylem życia możemy z powodzeniem stosować ją do końca życia. W czasie trwania drugiego etapu diety nadal należy stosować się do wcześniejszych zasad oraz spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Czasem możemy sobie jednak pozwolić na kieliszek wina lub niewielki deser. Starajmy się wtedy jednak ograniczyć tłuszcze.
Źródło: Istota diety Montignaca
Podobne wiadomosci:
Istota zdrowego żywieniaDieta MontignacaWpływ diety na zdrowie psychiczne