Amerykańskie buraki GMO
Amerykański sąd federalny kolejny raz zabrał zdecydowanie głos w sprawie upraw buraków
cukrowych GMO. Tym razem decyzja nie pozostawia żadnych wątpliwości: wszystkie uprawy
buraków cukrowych GMO Roundup Ready, które powstały po decyzji sądu o zakazie ich upraw, muszą być zniszczone. Decyzja sądu jest reakcją na działania Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa USDA, który zamierzał wydawać pozwolenia na obrót sadzeniakami GMO.
Obecnie 95% upraw buraków cukrowych w USA to właśnie buraki cukrowe GMO Monsanto. Są one odporne na herbicyd Roundup, z którym są sprzedawane. W sierpniu 2010 roku sąd federalny pozytywnie rozpatrzył skargę organizacji ekologicznych i orzekł, że ze względu na brak wymaganych badań środowiskowych nie można uprawiać genetycznie modyfikowanych buraków. Zakazano także ich handlu. USDA zaproponował próbę obejścia tej decyzji, sugerując, że możliwy miałby być obrót sadzeniakami. Sąd szybko zareagował wówczas wydając orzeczenie, że takie działania USDA są nielegalne. Teraz dodatkowo orzekł, że takie uprawy należy zniszczyć. Decyzja sądu nie dotyczy obecnej kampanii, ale przyszłorocznej.
Szacuje się, że wymagane badania środowiskowe zajmą około dwóch lat. Zdaniem sądu i organizacji ekologicznych nie ma obaw, że ustanie produkcja cukru z buraków cukrowych w USA, gdyż na rynku dostępna jest wystarczająca ilość konwencjonalnych nasion. USDA szacuje, że produkcja cukru ogółem (buraczanego i trzcinowego) w USA w sezonie 2010/11 wzrośnie o 3% do 8,2 mln krótkich ton amerykańskich w przeliczeniu na cukier surowy (około 6,8 mln ton metrycznych w przeliczeniu na cukier biały), z czego 4,8 mln krótkich ton amerykańskich w przeliczeniu na cukier surowy (około 4 mln ton metrycznych w przeliczeniu na cukier biały) wyniesie produkcja cukru buraczanego. Dynamika wzrostu ilości cukru wytworzonego z buraków cukrowych wyniesie 5%. Udział cukru buraczanego w produkcji cukru ogółem w USA wynosi 58%.
Źródło: Amerykańskie buraki GMO