Błędy w oznakowaniu miodu i produktów na bazie miodu
Wyniki kontroli jakości handlowej miodu i znakowania produktów na bazie miodu (złożonych z miodu i innych składników) przeprowadzonej przez IJHARS w 2022 r. pokazują, że ogromnym i głównym problemem w przypadku tych produktów pozostaje prawidłowość ich oznakowania.
Oznakowanie zweryfikowano ogółem w przypadku 284 partii (223 partii miodu i 61 partii produktów na bazie miodu), z czego w 114 stwierdzono nieprawidłowości (75 partiach miodu – 36,6% i 39 partiach produktów na bazie miodu – 63,9%). Dotyczyły one m.in.:
- Braku wskazania w nazwie miodu jego rodzaju.
- Deklarowania nieprawidłowej odmiany, której nie potwierdziła analiza pyłkowa.
- Użycia niewłaściwej nazwy dla produktów złożonych z miodu i różnych składników (np. syropu daktylowego, owoców czy ziół) poprzez użycie w nazwie określenia „miód” (w tym wyróżnienie go większą czcionką) z uwagi na definicję miodu jako nazwy prawnej zarezerwowanej dla produktu jednoskładnikowego niezawierającego dodatków.
- Braku nazwy opisowej lub użycia nazwy uniemożliwiającej konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru produktów na bazie miodu i odróżnienie ich od innych produktów, z którymi mogą zostać pomylone.
- Braku podania w nazwie i wykazie składników produktów na bazie miodu informacji o formie zastosowanych składników (np. liofilizowane, w proszku).
- Sugerowania specjalnych właściwości miodu poprzez stosowanie określenia „naturalny”.
- Braku wskazania obowiązkowej informacji o kraju pochodzenia miodu.
- Podawania niezgodnie z przepisami danych producenta oraz informacji o dacie minimalnej trwałości, warunkach przechowywania i ilości nominalnej.
Źródło: strona internetowa IJHARS https://www.gov.pl/web/ijhars/jakosc-handlowa-miodu-i-produktow-na-bazie-miodu-w-2022-r
Artykuł Błędy w oznakowaniu miodu i produktów na bazie miodu pochodzi z serwisu Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.
Źródło: Błędy w oznakowaniu miodu i produktów na bazie miodu