Miód i jego wartości

Już nasi przodkowie wiedzieli jakie zbawienne znaczenie ma dla naszego organizmu miód. Zawiera ona bowiem nie tylko substancje odżywcze, ale także substancje lecznicze. Składa się w prawie 80 procentach z cukrów prostych, a dodatkowo zawiera kwasy, enzymy, białko i substancje bakteriobójcze oraz wodę. Miód to także źródło witaminy A, B, C i K.

Znajdują się w nim także mikro i makroelementy, w tym żelazo, mangan i magnez. Stosujemy miód zazwyczaj w sezonie jesiennym i zimowym celem ochrony przed przeziębieniami, jednak może on być z powodzeniem stosowany w ciągu całego roku, głównie przez osoby chore na serce, wątrobę, jak również cierpiące na reumatyzm oraz mające kłopoty z przemianą materii. Jednak nie tylko osoby chore powinny go spożywać, ale także osoby zdrowe, celem wzmocnienia i odporności swojego organizmu.

Możemy w zależności od surowca z jakiego powstał podzielić miód, na miód spadziowy, miód nektarowy (miód kwiatowy) oraz miód mieszany (nektarowo-spadziowy lub spadziowo-nektarowy).

Miody spadziowe, których jest ich w naszym kraju najwięcej, głównie pochodzą z jodły i świerka. Bardzo rzadko spotkamy miody spadziowe z drzew liściastych. Miody te są pomocne w zakresie leczenia schorzeń dróg oddechowych. Najczęściej są w odcieniach ciemnych lub szarych. Gdy występują w stanie płynnym są zazwyczaj koloru czarnego, a gdy się krystalizują ich kolor ulega rozjaśnieniu. Miody spadziowe z drzew iglastych posiadają bardzo łagodny smak. Znajdziemy w nich dużą cześć cukrów złożonych, których praktycznie nie ma w miodach nektarowych.

Miody nektarowe (kwiatowe) zazwyczaj są jasne, posiadają wyraźny aromat. Pochodzą z nektaru najczęściej różnych roślin. Określa się je nazwą rośliny, z której głównie pochodzą, stąd też możemy spotkać miód rzepakowy, miód wrzosowy, miód akacjowy, miód gryczany, miód lipowy, miód koniczynowy, miód wielokwiatowy.

Miody mieszane są to miody składające się jak w części z miodu spadziowego i miodu nektarowego.

Źródło: Miód i jego wartości


Podobne wiadomosci:

  • Wartości ekosystemu – narzędzie dla biznesu
  • Konsultacje w sprawie wartości odżywczej
  • Jaki miód na jakie schorzenia!
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie lublin skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum