Miliony pszczół z Powiśla padły przez chemikalia?

Niektóre owady spadały na ziemię w trakcie lotu, inne ginęły przed ulami. W gminie Olesno (powiat dąbrowski) hodowcy pszczół liczą straty w dziesiątkach tysięcy złotych. Wszystko prawdopodobnie przez spryskanie pola rzepaku środkami chemicznymi. 

Pszczoły masowo padały w weekend w dwóch miejscowościach powiatu dąbrowskiego. Według pszczelarzy zabiły je chemikalia, którymi opryskiwano dużą plantację kwitnącego właśnie rzepaku. Straty liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych, sprawą zainteresowała się już prokuratura.

Pierwsze symptomy katastrofy zauważyli w piątkowe popołudnie. Niedługo po tym, jak na wielkie pole kwitnącego rzepaku w Oleśnie wjechała maszyna do oprysków.
Kilkadziesiąt minut później rozpoczął się pomór milionów owadów w okolicy. – Jednym słowem, to jest masakra – mówi Józef Tabor jeden z poszkodowanych.

Pszczelarze zawiadomili policję. – W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn zatrucia owadów – informuje nadkom. Maciej Kisielka z dąbrowskiej policji.

Bronisław Czternastek w Polskim Związku Pszczelarskim jest rzeczoznawcą od spraw chorób owadów. Oglądał pasieki zaalarmowany przez hodowców. – To był obraz nędzy i rozpaczy – relacjonuje. – Niektóre pszczoły spadały na ziemię nie dolatując do ula. Inne siadały na mostku ula i spadały z niego.

Jego zdaniem ewidentnym powodem pszczelego pomoru był oprysk rzepaku, którego dokonywano w sobotę wczesnym popołudniem. – Odpowiednio przeszkolony człowiek wie, że opryskiwać można po zachodzie słońca, gdy pszczoły i inne owady nie wykonują już lotów – dodaje.

Prokuratura otrzymała wczoraj materiały policji. Trwają tam analizy poprzedzające decyzję o wszczęciu postępowania. Może to nastąpić już dziś, wówczas w pierwszej kolejności określany będzie rodzaj substancji użytej do oprysków oraz to, jak wpłynąć ona mogła na stan pasiek i pszczół. Pszczelarze zebrali próbki, które przesłane zostaną do badania w laboratorium w Puławach.

Na razie poszkodowanych jest co najmniej czterech pszczelarzy z okolic Olesna. Bronisław Czternastek szacuje, że zatruć mogły się wszystkie pszczoły z uli znajdujących się w promieniu 3 kilometrów od feralnego pola rzepaku. Józef Tabor mieszka w Swarzowie, około kilometra od miejsca oprysku. Wylicza, że stracił sto procent pszczół lotnych, czyli owadów zbierających pyłek, ze swoich 45 uli. To około 2 mln owadów.

- Teraz wszystkie padłe staramy się zebrać i spalić, żeby mrówki nie zaciągnęły trującej substancji do mrowisk, a ptaki do swoich gniazd – mówi. Niektórzy z poszkodowanych w jedno popołudnie stracili pasieki budowane od 10 lat. – Niech ten przypadek uzmysłowi rolnikom, żeby dbali o swoje uprawy z głową, nie czyniąc nikomu szody – mówią załamani.

Najpierw ryby w Białej, teraz owady
Pszczeli pomór to już drugie tego typu zdarzenie w regionie w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni.
Wciąż nie ma pewności, co spowodowało masowe śnięcie ryb w rzece Białej w Tarnowie. Masowo wyginęły żyjące tam klenie, świnki i płocie. Szacuje się, że padłych ryb było około 5 ton. Badania jakości wody nie wykazały większych odchyleń od wskaźników notowanych w rzece o tej porze roku. Nie stwierdzono również zaburzeń w pracy oczyszczalni ścieków, której wyloty znajdują się w pobliżu odcinka Białej, gdzie doszło do ekologicznej katastrofy. O tym przypadku prokuratura nie otrzymała jeszcze oficjalnego zawiadomienia. 

Źródło: gazetakrakowska.pl



Źródło: Miliony pszczół z Powiśla padły przez chemikalia?


Podobne wiadomosci:

  • Polscy rolnicy mogą stracić miliony euro przez Ministerstwo Rolnictwa
  • Miliony publicznych złotówek marnotrawione na rzekach
  • MILIONY NA POPRAWĘ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin