Krzyżak ogrodowy / Araneus diadematus

„Ten powszechnie spotykany w lasach i cienistych ogrodach osiadły pająk rozpina sieci między drzewami, wysokimi trawami, na płotach, zazwyczaj na wysokości 1.5-2 m nad ziemią. W trapezowatej ramie znajduje się okrągła sieć o średnicy ok. 18 cm, z 20 promieniami i 24 kleistymi sieciami łownymi w każdym sektorze; zdarza się też, że sieć jest rozpostarta na 9-metrowym wiszącym moście z przędzy, ma średnicę 30 cm, 30 promieni i 40 lub więcej nici łownych ułożonych średnio co 3 mm”.

„W ciągu dnia pająk czyha na zdobycz siedząc w środku sieci z rozstawionymi nogami, głową do dołu. Podczas deszczu lub w nocy chowa się w jakiejś szparze, np. pod płatem kory, zawsze połączony nićmi sygnalizacyjnymi ze środkiem sieci, aby natychmiast czuć, kiedy zdobycz wpadnie w sieć. Wówczas niezwłocznie biegnie omotać ofiarę, zabić ją ukąszeniami i wyssać”.

[Gottfried Amann, Sssaki i zwierzęta zmiennocieplne, Multico, Warszawa 1994, s. 147]

„The spider is a symbol with three distinct meanings (…): (1) the creative power of the spider, as exemplified in the weaving of its web; (2) the spider’s aggressiveness; and (3) the spider’s web as a spiral net converging towards a central point. The spider sitting in its web is a symbol of the centre of the world (…)”.

[J. E. Cirlot, A Dictionary of Symbols, Dorset Press 1991, s. 304] 

Mahomet i pająk. Kiedy Mahomet uciekał z Mekki przed wrogami (w 622 r.) do miasta, które dziś nazywa się Medyna, miał (…) schronić się przed pościgiem w pewnej jaskini. Ledwo prorok w niej zniknął, pojawił się (…) pająk (…), i w mgnieniu oka rozwiesił pajęczynę nad wejściem do pieczary. W chwilę potem nadbiegli prześladowcy, ale zobaczywszy pajęczynę przesłaniającą otwór, nie zajrzeli do jaskini, lecz ruszyli dalej”.

Robert Bruce i pająk. Gdy Robert Bruce zajął w 1306 r. tron Szkocji, został natychmiast zaatakowany przez Anglików, musiał zbiec i schronić się w Irlandii, w ukryciu swoim pewnego dnia zauważył, jak pająk po raz szósty z rzędu nadaremnie próbuje przyczepić nitkę do belki w pułapie. „Teraz” – pomyślał Robert – „pająk wskaże mi, co robić, bo i mnie nie powiodło się sześć razy”. Niestrudzony pająk spróbował po raz siódmy, teraz już z pomyślnym wynikiem. Wtedy i Bruce dokonał jeszcze jednej próby, i po latach walki udało mu się w 1314 r. całkowicie wypędzić Anglików ze Szkocji”.

Fryderyk II Wielki i pająk. Opowiadano, że gdy Fryderyk II Hohenzollern przebywał pewnego razu w swoim poczdamskim pałacu Sanssouci i o zwykłej porze udał się do saloniku, aby napić się czekolady, zauważył, że pająk spadł z sufitu do filiżanki. Król zawołał więc, aby przyniesiono inną czekoladę. W chwilę potem usłyszał odgłos strzału z pistoletu. Przekupiony kucharz, który wsypał truciznę do czekolady, odebrał sobie życie myśląc, że sprawa się wydała”.
[Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1985, s. 818]

A więc rysuje się nam następująca triada:
ochrona – wytrwałość/pomyślna wróżba – ostrzeżenie/bezpieczeństwo.

Źródło: Krzyżak ogrodowy / Araneus diadematus


Podobne wiadomosci:

  • Sweet Dreams (Arachnophilia)
  • Sweet Dreams (Arachnophilia)
  • Araneus diadematus
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy