Żołnierze wśród pszczół

Mrówki, termity oraz pszczoły w swoim wysoko zorganizowanym społeczeństwie posiadają kasty żołnierzy. Żołnierze w mrowisku czy kopcu termitów wyraźnie odróżniają się od klasy roboczej wielkością i kształtem.
W przypadku pszczół podział wygląda nieco inaczej. Pełniona rola zależy zwykle od wieku – robotnica najpierw czyści ul, później karmi larwy, zbiera pyłek i nektar, by wreszcie zająć się pilnowaniem. Zwykle obroną pszczoła zajmuje się przez jeden dzień w życiu. 

Naukowcy z University of Sussex (W. Brytania) wskazali, że w koloniach pozbawionych żądeł brazylijskich pszczół Tetragonisca angustula niektóre owady pełnią funkcje strażników mniej więcej przez tydzień, co dla pszczoły oznacza kawał życia.
Pszczoły zwane Jatai, nie tylko zachowywały się inaczej niż zwykłe robotnice – były także od nich o 30 proc. większe i miały większe nogi.
Prawdopodobnie kasta żołnierzy wyewoluowała w odpowiedzi na zakusy pszczoły – rabusia (Lestrimelitta limao). Gatunek ten potrafi całkowicie niszczyć gniazda Jatai.
Wyspecjalizowani żołnierze są przygotowani do tego, aby unieruchamiać i eliminować „zwiadowców”, przytrzymując ich skrzydła żuwaczkami. Żołnierze często giną, poświęcając się dla dobra kolonii. (PAP)



Źródło: Żołnierze wśród pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Masowe wymieranie pszczół. W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół
  • Medycyna estetyczna coraz bardziej popularna wśród mężczyzn
  • PIW w sprawie wąglika wśród słowackiego bydła
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format skanowanie dokumentacji lublin plakaty lublin