Witaminy A, E, B6, D, kwas foliowy, beta-karoten, mangan i żelazo będą mieć ustalony tolerowany górny poziom spożycia?
Panel NDA EFSA zatwierdził projekt wytycznych dotyczących ustalania i stosowania UL. „UL” czyli „tolerable upper intake level” to maksymalny poziom całkowitego dziennego spożycia składnika odżywczego (ze wszystkich źródeł), który nie powinien stwarzać ryzyka niekorzystnych skutków zdrowotnych dla ludzi. Co ważne UL nie jest zalecanym poziomem spożycia, ale jest to granica powyżej której wzrasta ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Wytyczne opublikowane 24 stycznia 2022 r.[1] aktualizują wytyczne z 2000 r. poprzedniego Komitetu Naukowego ds. Żywności (SCF). Eksperci ds. żywienia testują obecnie projekt wytycznych w zakresie nowych ocen dotyczących ustalania UL dla wybranych witamin i składników mineralnych. Po zakończeniu fazy pilotażowej wytyczne zostaną sfinalizowane i ponownie opublikowane, co będzie ważne dla producentów suplementów diety i żywności wzbogacanej witaminami i składnikami mineralnymi. Przed sfinalizowaniem wytycznych rozpoczną się konsultacje publiczne.
Koncepcja tolerowanego górnego poziomu spożycia jest wartością odniesienia opartą na podstawach naukowych, która została wprowadzona w celu wspierania decydentów politycznych i innych właściwych podmiotów w zarządzaniu ryzykiem związanym z nadmiernym spożyciem składników odżywczych.
W praktyce prace EFSA oznaczają jaśniejsze wytyczne dla przedsiębiorców w zakresie dozwolonych maksymalnych poziomów składników aktywnych. Aktualnie informacje te są nieprecyzyjne, często rozbieżne lub wyrażone poprzez dokumenty nieposiadające mocy wprost mocy prawnej (np. uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety).
W FoodLaw monitorujemy zmiany w przepisach dotyczących suplementów diety i informujemy Państwa na bieżąco. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią!
[1] https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2022.e200102
Artykuł Witaminy A, E, B6, D, kwas foliowy, beta-karoten, mangan i żelazo będą mieć ustalony tolerowany górny poziom spożycia? pochodzi z serwisu Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.