Trzmiele nie lubią pająków
Poszukujące pożywienia trzmiele zmieniają trajektorię lotu, aby uniknąć spotkania z drapieżnikami – odkryli badacze z Queen Mary, University of London.
Do tej pory owady miały opinię latających raczej prosto do celu, jednak naukowcy wykorzystali sztuczne pająki, aby pokazać, że jest inaczej. Kiedy pająków nie było w pobliżu, trzmiele latały prosto od kwiatu do kwiatu, ale gdy tylko wrogowie się pojawiali, fruwały zakosami – podał portal BBC Nature.
Owady w celu zbierania nektaru odwiedzają systematycznie wiele kwiatów na określonym terenie. Metoda ta nazywana jest „lotami Levy’ego” od nazwiska francuskiego matematyka Paula Pierre’a Levy’ego. Najnowsze badanie pokazuje, że obecność naturalnych wrogów wywołuje u trzmieli bardziej złożone reakcje, niż początkowo przypuszczano – uważa dr Rainer Klages z wydziału matematycznego Queen Mary.
„W teorii matematycznej traktujemy trzmiela jako przypadkowo poruszający się obiekt trafiający do losowo wybranych miejsc. Owady te są stale zagrożone przez drapieżniki, więc chcieliśmy sprawdzić, jak takie niebezpieczeństwo modyfikuje ich zachowanie przy poszukiwaniu pożywienia” – wyjaśnił Klages.
Okazało się, że wraz z obecnością pająków zmieniała się prędkość poruszania trzmieli, które dodatkowo decydowały się na częstsze skręcanie podczas lotu.
Eksperyment odbył się w kontrolowanych warunkach, a trajektorie lotu 30 trzmieli atakowanych przez sztuczne pająki były śledzone przez kamery. Badacze mają teraz zamiar przyjrzeć się tym owadom na wolności, aby porównać wyniki.
Na świecie występuje około 250 gatunków trzmieli. Niektóre z nich potrafią w poszukiwaniu nektaru i pyłku kwiatowego oddalić się od swoich kolonii na odległość dwóch kilometrów.
PAP – Nauka w Polsce
mrt/ agt/
Źródło: Trzmiele nie lubią pająków