Światowy dzień drzewa

Światowy Dzień Drzewa po raz pierwszy będzie obchodzony w tym roku również w Lasach Miejskich Szczecina. Akcja zostanie przeprowadzona w jutro tj. 8 października br. w dwóch miejskich leśnictwach : Głębokie i Dąbie.

Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej nie sadzono nowego pokolenia drzew – oczywiście sadzono, ale że przyszło nam żyć w czasach, gdzie wiele inicjatyw ma charakter akcyjny, więc warto z tej pożytecznej propozycji skorzystać.

Co zatem i gdzie posadzimy ?  Akcja  zostanie przeprowadzona w dwóch miejskich leśnictwach : Głębokie i Dąbie.

  • W  rejonie Gajówki Owczary  na powierzchni 0,50 ha zostanie posadzone nowe pokolenie drzewek – około 4 tys. buka, dwuletniego. Na powierzchni , na której będą sadzone drzewka, zostaną wyorane bruzdy pługiem leśnym. Do udziału w sadzeniu lasu leśnicy zaprosili młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie – łącznie ok. 80 osób. Na koniec przewidziano ognisko dla młodzieży
  • W leśnictwie Dąbie akcja sadzenia została zaplanowana w Parku Leśnym Zdroje nieopodal ul. Radosnej. Na powierzchni ok. 0,20 ha uczniowie ze współpracującej od lat z Lasami Miejskimi jednostki – Zespołu Szkół Ogrodniczych w Szczecinie Zdrojach ( jedna klasa , ponad 20 osób) posadzą około 1-2 tys. buka, również dwuletniego, również na powierzchni, gdzie wcześniej wyorano bruzdy. Na koniec zaplanowano dla młodzieży ognisko oraz poczęstunek.

W obu leśnictwach początek sadzenia zaplanowano na godz. 9:00 , potrwają one ok. 3 godzin i oprócz sadzenia oczywiście leśnicy przeprowadzą pogadanki o charakterze ekologicznym.

Dlaczego sadzimy właśnie  buka?
Na terenie lasów miejskich coraz rzadziej prowadzone są odnowienia ( = sadzenie) na otwartych powierzchniach  – stosujemy wyprowadzanie nowego pokolenia drzew pod tak zwanym okapem drzewostanu, czyli na powierzchni , gdzie jeszcze rosną pojedyncze drzewa. Właśnie w takich warunkach na żyźniejszych siedliskach z delikatnym ocienieniem lubią rosnąć buki. Poza tym jest to gatunek rodzimy, dostarczający obfitego opad liści użyźniających glebę, dobrze dostosowany do warunków klimatycznych  na Pomorzu Zachodnim.

W jaki sposób sadzimy buka?
Buki dwuletnie to drzewka wyprodukowane  z zebranych nasion na szkółkach gospodarczych nadleśnictw lub osób prywatnych o wysokości ok.  50 cm. Na jeden hektar powierzchni sadzimy około 4 – 6 tys. buka ( pod osłoną) – w bruzdach zatem odległość miedzy sadzonkami wynosi ok. 60-80 cm. Sadzonki sadzi się w jamki wykopane szpadlem o głębokości ok. 30 cm, przysypuje ziemią i dokładnie przyciska ziemię wokół  posadzonego drzewka. Buk bardzo dobrze przyjmuje się  i udatność upraw bukowych jest wysoka. Niestety sadzonki buka są chętnie zgryzane przez zające, sarny oraz jelenie, dlatego część powierzchni jest grodzona siatką leśną

Źródło: Światowy dzień drzewa


Podobne wiadomosci:

  • 5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
  • Światowy Dzień Ptaków Wędrownych
  • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ONZ
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format