Sarny zjadły zatrute pędy rzepaku

Śmierć saren W powiecie płockim od grudnia w niewyjaśnionych okolicznościach padają sarny. Hipotez na wyjaśnienie tej sytuacji jest wiele.
Pojawiają się głosy, że wszystkiemu winna jest zima i brak pożywienia. Jednym słowem głód i niskie temperatury morzą leśną zwierzynę. Nie pomagają tu nawet akcje dokarmiania prowadzone przez myśliwych i nadleśnictwo oraz tworzenie paśników. Kolejna teoria, wyjaśniająca nagminną śmiertelność saren, stawia na wzmożony ruch samochodów. Natężenie komunikacyjne powoduje bowiem straty w populacji zwierząt, stają się one przecież ofiarami wypadków drogowych.
W gminie Słupno w powiecie płockim zajęto się jednak sprawą bardzo dokładnie. Zarówno przedstawiciele kół łowieckich działających na tym terenie, jak i nadleśnictwo od razu wyeliminowało teorie o niedożywieniu zwierząt. Przecież zarówno sarny, dziki, lisy, zające posiadają naturalne systemy obronne przystosowujące je do przetrwania w trudnych, zimowych warunkach. Dodatkowo przez cały okres zimy odpowiednie służby monitorują tereny leśne i rozkładają pożywienie, by w skrajnych przypadkach pomóc zwierzynie. Służby leśne potwierdzają jednak, że wiele zwierząt pada niestety w wyniku wypadków drogowych. Z ostatnich danych wynika, że w przeciągu kilku miesięcy pod kołami samochodów zginęło ok. 30 sztuk leśnej zwierzyny.
Mimo, że wyeliminowano dwie teorie to pojawiła się kolejna. Jak się okazało na terenie gminy Słupno uprawiany jest często rzepak, a rolnicy by wzmocni uprawy stosują pestycydy. Młode sarny, które żywią się pędami rzepaku ukrytymi pod śniegiem, nie są odporne na działanie środków ochrony roślin. Osobniki dorosłe wypracowały sobie już swoistą odporność, zaś młode są szczególnie wrażliwe. I tak wyjaśniono, czym spowodowana jest nagła śmierć saren i uszczuplanie jej populacji. Strażnicy leśni podjęli już kroki w celu uchronienia reszty populacji. Sukcesywnie starają się zwabić zwierzynę na inne tereny za pomocą pożywienia. Równocześnie odwołano odstrzał saren na tym terenie, by odnowić gatunek. Jednak to jest tylko pomoc doraźna, pestycydy będę i tak stosowane przez rolników. Śmierć saren

SERWIS RAPORT Z POLSKI

śmierć saren po zjedzeniu pędów rzepaku

Źródło: Sarny zjadły zatrute pędy rzepaku


Podobne wiadomosci:

  • DĄB BARTEK BĘDZIE „NIEŚMIERTELNY”?
  • Czarnobyl: Radioaktywna hodowla rzepaku
  • Intimate Nature, 2.02.2011
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie lublin skanowanie Lublin serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format naprawa ekspresów odkamienianie ekspresów kawowych