Pszczoły murarki pod opieką artystów
Skansen: Rzeźbiarski plener i etnograficzne festyny
Chcemy chronić ginący gatunek pszczoły murarki – mówi Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi.
Dlatego wiosną tego roku placówka zorganizuje plener, na który przyjedzie dziewięciu rzeźbiarzy z Polski. Komisarzem imprezy będzie Piotr Szałkowski, twórca z Sokółki.
– Przez tydzień artyści będą rzeźbić ule w kształcie figur świętych. Widziałem takie w skansenie pszczelarskim w Swarzędzu – mówi dr Artur Gaweł.
Dlatego wpadł na pomysł, by takie obiekty pojawiły się także w muzeum w Osowiczach. W sumie powstanie ich dziewięć. Rzeźbiarze wykorzystają drewno lipy i topoli.
– Pod koniec stycznia przyjedzie do nas pracownik naukowy z Torunia, który spotka się z pszczelarzami. Opowie im o warunkach i korzyściach hodowli tej mało popularnej pszczoły – mówi dr Artur Gaweł.
Projekt został zaakceptowany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przyznał skansenowi 30 tysięcy złotych.
Na tym nie koniec planów. W ciągu dwóch najbliższych lat odbędzie się też dziesięć różnorodnych festynów etnograficznych, jak Zielone Świątki, Sobótka, Smaki Podlasia, Dożynki oraz Podlaskie ziołami pachnące. Ich organizacja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego. Dotacja wynosi 600 tysięcy złotych.
– Pieniądze przydadzą się nam na nagrody, catering, nagłośnienie sceny oraz na zabezpieczenie imprez. Zapraszamy też zespoły folklorystyczne. Takie imprezy są przecież doskonałą promocją Podlasia – podkreśla dr Gaweł.
Dzięki finansowemu wsparciu muzeum zorganizuje także cykl tematycznych zajęć edukacyjnych oraz spotkań rodzinnych.
I tak, co dwa tygodnie, od końca marca do końca września, w skansenie będą się odbywały spotkania pod hasłem „Niedziela Rodzinna w skansenie”.
– Podczas festynów nasi goście mogą poznać dawne zwyczaje oraz unikalne, ginące rzemiosła – podkreśla Artur Gaweł
Źródło: Pszczoły murarki pod opieką artystów