Pszczoły – dlaczego są takie ważne?

Jest wiele złych mitów o owadach, szczególnie o pszczołach. Uważa się, że bez powodu potrafią zaatakować człowieka. Nic bardziej błędnego. Pszczelarze raczej są skłonni powiedzieć, że są one przyjaźnie usposobione do człowieka.

Te, które najczęściej koło siebie widzimy, gdy jesteśmy w ogrodzie, na  łące  lub  w  lesie na  wrzosowisku, kierują się jednym celem: zebrać z kwiatów nektar i przenieść go do ula.
Nie mają  zatem czasu na zajmowanie się czymś innym. Ani im to w głowach. Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na jeden kilogram miodu. Kiedy pszczoły-zbieraczki wracają na łąki, pola, do lasów po następne porcje kwiatowych pyłków, przyniesionym do ula nektarem zajmują się robotnice przenoszące go w głąb pszczelego pomieszczenia, gdzie przy sprzyjającej temperaturze, z udziałem  wydzielin gardzielowych powstaje niezwykłe mleczko pszczele. Czy na ten epitet zasługuje? Określenia tego użyto wobec niego niedawno, pół wieku temu, gdy w laboratoriach można było odkryć  skład złożonej substancji.
Mleczko pszczele zawiera witaminy, białka, aminokwasy, kwas deoksyrybonukleinowy, a także składniki, które nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane. W badaniach odkryto 8 niezbędnych aminokwasów, kwasy tłuszczowe, cukry, związki fosforu. Aż trudno uwierzyć, że zawiera witaminy  A, B, C, D, E, K.  A z minerałów: wapń, miedź, żelazo, fosfor, potas, krzem i siarkę. Na tym nie koniec, najnowsze odkrycia w mleczku pszczelim  – to właściwości przeciwbakteryjne, substancje grzybobójcze. Nic dziwnego, że pszczelim produktem zainteresowani są naukowcy różnych dziedzin, w tym spożywczych, medycznych, kosmetycznych. Niedługo może się okazać, że niewiele jest leków bez udziału mleczka pszczelego. Coraz chętniej sięgają po nie profesjonaliści branży kosmetycznej, poszukujący środków na nawilżanie, wygładzanie i pielęgnację ciała. Zapewne w mleczku pszczelim, w tej złożonej, bogatej  substancji odkryją  właściwości, które będą służyć zainteresowanym pięknym, zdrowym  wyglądem ciała.

Źródło: Pszczoły – dlaczego są takie ważne?


Podobne wiadomosci:

  • Dlaczego pszczoły są ważne? Wywiad z prof. Jerzym Wilde.
  • Wiemy dlaczego wymierają pszczoły!
  • Ubezpieczenia upraw są dofinansowywane. Dlaczego tylko co trzeci rolnik z nich korzysta?
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie lublin