Miód Polski
Proszowice 4-10-2010
W dobie stosowania nowoczesnych metod żywienia i naturalnych produktów leczniczych, coraz większą wartość odgrywa miód pszczeli, którego spożycie w ostatnich latach wzrasta. Dużą wagę do jego walorów odżywczych, leczniczych, a także smakowych przykłada się w naszym kraju.
Dodatkowo przez spożywanie miodu dostarczamy organizmowi pewnych substancji hormonalnych, wpływających na zwiększenie aktywności układu pokarmowego. Przedstawię tutaj właściwości miodu wielokwiatowego – najbardziej popularnego z miodów. Barwa tego miodu mieści się w zakresie od jasno żółtej do ciemno herbacianej. Smak i zapach uzależniony jest od kwiatów z których nektar został zebrany. Ze względu na dużą zawartość glukozy polecany jest przy schorzeniach serca i wątroby. Wskazane Jest stosowanie go w stanach gorączkowych. Przykładem może być napój cytrynowy. W litrze przegotowanej wody rozpuszcza się 10 dkg miodu, dodaje się do tego sok z jednej cytryny i starannie miesza.
Herbatka z kwiatu lipowego. Jest to niezastąpiony lek w chorobach gorączkowych .może też być stosowany z doskonałym skutkiem przeciw katarowi i chrypce, polecałbym go w szczególności nauczycielom. Garść suchego kwiatu lipowego zaparzyć szklanką wrzącej wody, przetrzymać pod przykryciem 15 minut; następnie odcedzić i dodać pełną łyżkę miodu wielokwiatowego. dla poprawienia smaku można dodać soku z cytryny. Można by było mnożyć przepisy na bazie miodu, jedno jednak jest pewne miód należy spożywać regularnie, w celach profilaktycznych. jeżeli chcesz stosować miód w celach leczniczych to nie licz na cuda. Miód ma być środkiem wspomagającym właściwe leczenie. Przy stosowaniu miodu pamiętaj, że podgrzanie go do temperatury wyższej niż 45 Stopni niszczy lub dezaktywuje czynne biologiczne związki, które w znacznym stopniu mają działanie uspakajające i rozluźniające.
Źródło: Miód Polski