Malinowy zawrót głowy, czyli lubelskie produkty tradycyjne 2011
Przypomnijmy, że lista produktów tradycyjnych to podstawowe narzędzie służące rozpowszechnieniu informacji i jednocześnie promowaniu wyrobów wytwarzanych tradycyjnymi, historycznie ugruntowanymi metodami, które stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu i decydują o tożsamości społeczności lokalnej. I choć brzmi to bardzo pompatycznie, to na liście znaleźć się mogą całkiem zwyczajne produkty mięsne, mleczne czy rybne, a także warzywa, owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje, tłuszcze oraz miody produkowane od co najmniej 25 lat. Swoje miejsce mają tu także gotowe dania, potrawy i napoje.
W 2011 roku na lubelskiej liście zaroiło się od owocowych przysmaków: maliny kraśnickiej oraz jej przetworów – soku i maliniaka, a także od słodkości z Mikołajówki – syropu malinowego i powideł śliwkowych. Wzbogaciły ją także: nalewka ziemiańska oraz miodowe wypieki – pierniczki ozdobne i miodownik z Jaszczowa. Z powodzeniem zarejestrowano tu również makaron jajeczny z Ludwina, olej tarnogrodzki i wafle tortowe suche. Nie zabrakło też miejsca na pyszną zupę cebulową z Goraja i ludwińskie prosię pieczone faszerowane.
Przekrój smakołyków mogących znaleźć się na liście produktów tradycyjnych jest naprawdę bardzo szeroki, a i procedury nieskomplikowane… Tym, którzy chcieliby w ten sposób upamiętnić ulubione smaki dzieciństwa, podpowiadamy, że wnioski o wpisy z regionu Lubelszczyzny przyjmuje i ocenia Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Następnie zgłoszenia przekazywane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który koordynuje całość zadań i prowadzi ogólnopolską listę. Dziś jest już na niej 929 produktów, z czego aż 84 pochodzi z Lubelszczyzny!
Na zgłoszenia oraz pytania w sprawie wpisów na listę produktów tradycyjnych czekają pracownicy marszałkowskiego Departamentu Rolnictwa i Środowiska: tel. (81) 44 16 538, e-mail: wrwsi@lubelskie.pl.
Źródło: Malinowy zawrót głowy, czyli lubelskie produkty tradycyjne 2011