Łazienkowa ekologia
Zaangażowanie w ochronę środowiska to jeden z nadrzędnych trendów firm produkujących ceramikę łazienkową i armaturę. Ich celem jest przede wszystkim ekonomiczne użytkowanie wody, nieoznaczające jednak rezygnacji z komfortu.
Przyciski spłukujące
Dwufunkcyjne przyciski spłukujące pozwalają na oszczędność do 50%, umożliwiając wybór ilości przelewanej wody, to już niemal standard. Wciśnięcie większego przycisku uruchamia spłukiwanie pełnym zbiornikiem wody (6 l), podczas gdy mniejszy przycisk zużywa jedynie połowę jego objętości (3 l). Ostatnio pojawiły się jednak jeszcze inne urządzenia zmniejszające zużycie wody.
Baterie łazienkowe
Baterie regulowane z głowicą mającą dwa poziomy otwarcia przepływu (pierwsze podniesienie uchwytu daje 50% otwarcia i ekonomiczny strumień wody, a dopiero głębsze wychylenie rączki uruchamia zwiększony przepływ wody), wyposażone w detektor baterie elektroniczne (woda płynie, gdy podłoży się ręce pod kran), proekologiczne słuchawki prysznicowe, w których są umieszczone (zamiast w baterii) regulatory strumienia, oraz ograniczniki przepływu, dzięki którym można zaoszczędzić nawet do 65% tej życiodajnej cieczy.
Niektóre produkty pozwalają też na oszczędność ciepłej wody. Są to między innymi baterie termostatyczne – dokładna regulacja temperatury sprzyja oszczędności wody (nie lejemy jej bez potrzeby w oczekiwaniu na żądaną ciepłotę) i energii cieplnej.
Jak ekonomicznie użytkować wodę?
Specjaliści poszukują coraz nowszych metod umożliwiających pogodzenie cieszenia się wodą z jej oszczędnym użytkowaniem. Do ostatnich osiągnięć należy technologia polegająca na dodawaniu powietrza do wody wewnątrz mechanizmu prysznica. Rezultatem tego jest obfity strumień deszczowy, a zmniejszenie przepływu nie jest odczuwalne dla użytkownika.
Coraz częściej mówi się też o możliwości ponownego wykorzystania wody. Na rynku są już systemy, które w sposób w pełni zautomatyzowany, przy zastosowaniu metody mechaniczno-biologicznej i bez udziału chemii, oczyszczają wodę użytą do kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Może być ona używana na przykład do prania, podlewania ogródka, prac porządkowych czy do spłukiwania toalety.
W ten trend doskonale wpisuje się urządzenie o nazwie W+W. Jest to umywalka połączona z sedesem – woda wykorzystana do mycia rąk służy potem do spłukiwania sedesu. Pozwala to na redukcję jej zużycia nawet do 25%.
Źródło: Łazienkowa ekologia