Czy można zaskarżyć powiadomienie RASFF?

Powiadomienia zamieszczane w systemie RASFF mają na celu poinformowanie o możliwym ryzyku związanym z danym produktem obecnym na rynku. Powiadomienia te mają więc istotne znaczenie z perspektywy przedsiębiorców oraz wpływają na ich działalność.
W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy takie powiadomienie RASFF może zostać zaskarżone. W jednym z postępowań, przedsiębiorca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) na czynność Głównego Inspektora Sanitarnego polegającą na umieszczeniu w systemie RASFF informacji o toksyczności produktów. WSA odrzucił tę skargę uznając, że jest ona niedopuszczalna, ponieważ w ramach powiadomienia RASFF organ nie prowadzi formalnego postępowania administracyjnego, a więc powiadomienie to nie podlega zaskarżeniu.
Następnie, przedsiębiorca złożył skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). W skardze zgodził się z WSA, iż w ramach powiadomienia RASFF nie dochodzi do formalnego wszczęcia postępowania administracyjnego. Przedsiębiorca wskazał jednak, że zamieszczenie tego powiadomienia w systemie jest czynnością z zakresu administracji publicznej, która dotyczy uprawnień lub obowiązków przedsiębiorcy. Z tego powodu powinna podlegać zaskarżeniu.
Postanowieniem z dnia 28 maja 2024 r. (sygn. akt II GSK 387/24), NSA uchylił postanowienie WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. NSA uznał, że WSA nie przeprowadził prawidłowej analizy sprawy. W szczególności zaniechał precyzyjnego wyjaśnienia, z jakich powodów uznał, że zamieszczenie informacji o produkcie w systemie RASFF nie jest czynnością, na którą można złożyć skargę.
Aktualnie, sprawa nie została jeszcze zakończona. Na postawie postanowienia NSA wróci ponownie do WSA i zostanie jeszcze raz rozpoznana. Orzeczenie WSA będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszej praktyki związanej z zaskarżeniem powiadomień RASFF.
W naszej praktyce pomagamy w przypadku wpisu do RASFF i prowadzimy postępowania przed organami. Zapraszamy do kontaktu z Food Law Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.
???? 22 398 60 79
???? Wiejska 17 lok. 6, 00-480 Warszawa
✉ biuro@food-law.pl

Artykuł Czy można zaskarżyć powiadomienie RASFF? pochodzi z serwisu Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego.

Źródło: Czy można zaskarżyć powiadomienie RASFF?


Podobne wiadomosci:

  • Czy można zaskarżyć powiadomienie RASFF?
  • Bezpieczeństwo żywności – ochrona ludzi i zwierząt
  • Co można zrobić z tubki po paście do zębów?
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin drukowanie z internetu projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format