Nie istniejąca KAMIANNA

Mieszkańcy wsi Kamianna koło Krynicy-Zdroju opowiedzieli się na zebraniu wiejskim, że chcą zmiany nazwy swojej miejscowości na… Kamianna. To był najkrótszy i najprostszy sposób naprawienia błędu, który w latach 70. minionego wieku popełnił jakiś urzędnik w Warszawie.
- Problem pojawił się, kiedy wypełniałem przez internet formularza spisu powszechnego – opowiada Jacek Nowak, właściciel Pasieki Barć w Kamiannej. – Wpisywałem wszystko, jak należy, a system wyrzucał mnie. Na ekranie wyświetlała się informacja, że w Polsce nie ma miejscowości o nazwie Kamianna.
Dociekając, w czym rzecz, odkrył, że w oficjalnym rejestrze nazw w kraju, jest miejscowość Kamienna w gminie Łabowa.

Spis powszechny i związane z nim kłopoty Jacka Nowaka okazała się wierzchołkiem góry lodowej. Wyszło na jaw, że od wsi i gminy aż po Małopolski Urząd Marszałkowski funkcjonuje wyłącznie nazwa Ka-mianna. Natomiast w instytucjach rządowych mowa jest o Kamiennej.

Sprawa stała się poważna w związku z wprowadzaniem systemu elektronicznej administracji. Wojewoda małopolski usiłował skorygować urzędniczą pomyłkę sprzed dziesięcioleci. Nic to nie dało.

W Kamiannej poczytano przepisy i postanowiono wziąć sprawy w swoje ręce. W środę wieczór na zebranie wiejskie przyszło nie wymagane 5 procent mieszkańców z prawem głosu, a 40 proc. Jednogłośnie zdecydowali, że zmieniają nazwę swej wsi z Kamienna na Kamianna. Za tydzień uchwałę podejmie Rada Gminy Łabowa. Dokument trafi następnie do Warszawy i spowoduje, że Kamianna znów oficjalnie będzie Kamianną.

500 lat historii

Pierwszy raz wzmianka o Kamiannej pojawiła się w 1577 r. w dokumentach biskupa Myszkowskiego, który nadał wsi sołectwo.

W 1637 r. lokowano tutaj parafię greckokatolicką, Przed II wojną światową była to duża miejscowość, zamieszkiwana głównie przez Łemków. Na samej polanie Jaworynka było więcej gospodarstw niż w całej wsi w latach 50 XX w. Polscy osadnicy przybyli po wysiedleniu Łemków w 1947 roku. „Grecką” cerkiew przeniesiono do Bukowca (gm. Korzenna) i zaadaptowano na świątynię obrządku rzymskiego. W Kamiannej na kościół zamieniono cerkiew prawosławną.

W 1960 r. pieczę duszpasterską nad wioską oddano kapłanom z Oratorium św. Filipa Neri. Do wsi przybył ks. Henryk Ostach, który rozwinął w niej pszczelarstwo i apiterapię. Dziś mieszka tutaj ponad 200 osób.

Źródło: Nie istniejąca KAMIANNA


Podobne wiadomosci:

  • Kamianna – wieś, której nie ma…
  • Jacek Nowak – pszczelarz z Kamiannej. Wybierz Sądeczanina 2011.
  • Miodowa turystyka
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wydruki z internetu lublin skanowanie lublin