Zgnilec atakuje pszczoły w Lublinie. To już epidemia

W Lublinie epidemia. We wschodniej części miasta nie można przenosić uli i owadów. – To najgroźniejsza choroba, która dotyka owady, bo bakterie zgnilca amerykańskiego mogą przetrwać kilkanaście lat – alarmują weterynarze.
– Nie wiedzielibyśmy o tej chorobie, gdyby nie jeden z hodowców pszczół, który zauważył, że czerwie (larwy pszczół) padają w jego ulach – mówi dr Tomasz Brzana, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie. Choroba pojawiła się w ulach na posesji przy ul. Dziubińskiej, w okolicach ul. Mełgiewskiej. – Czerwie zostały przekazane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej, badania stwierdziły, że larwy zostały zaatakowane przez zgnilca amerykańskiego.

Hodowca po tym jak dowiedział się, że jego owady zaatakowała tak groźna choroba spalił ule. – Bakteria ginie w bardzo wysokiej temperaturze. Przy tej chorobie postępowanie jest radykalne, należy spalić całą rodzinę pszczół – dodaje.

W związku z chorobą Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego w Lublinie.

– Za obszar zagrożony uznano obszar obejmujący część miasta Lublin oraz część gminy Wólka obejmujący obszar zbliżony do okręgu o promieniu 3 km od ogniska choroby – tłumaczy dr Tomasz Brzana. – Na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym chorobą, zakazano do odwołania przenoszenia uli i pszczół, produktów pszczelich i narzędzi używanych do pracy w pasiece. – Choroba jest przenoszona w powietrzu, bakterie mogą wytworzyć przetrwalnik, który jest groźny przez piętnaście lat. W tym czasie, jeśli pszczoła będzie miała z nim kontakt, może się zarazić – wyjaśnia Karolina Kaniowska z Powiatowego Zakładu Weterynarii w Lublinie.

W Lublinie jest 23 zarejestrowanych hodowców pszczół.

– W najbliższym czasie planujemy kontrolę hodowli, czekamy, aż będzie chłodniej. Lekarze weterynarii zobaczą, w jakim stanie są trzymane pszczoły i czy nie są zarażone jakąś chorobą – mówi dr Brzana.

Ostatni raz chorobę zgnilca amerykańskiego, która nie jest groźna dla ludzi, zanotowano 3 lata temu.

Źróło: dziennikwschodni.plŹródło: Zgnilec atakuje pszczoły w Lublinie. To już epidemia


Podobne wiadomosci:

  • Pszczoły chorują, będzie mniej miodu
  • Epidemia gruźlicy zmusza do odstrzału żubrów
  • Choroby pszczół – zgnilec amerykański
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy