Zamek Podskale (Rząsiny), 8.02.2011

Na szczycie wsi Rząsiny znajduje się miejsce zwane Podskale z ruiną wiecznego zamku, który wg źródeł niemieckich i tradycji założyć miał w roku 1207 książę śląski Henryk I Brodaty. Marek Staffa w „Słowniku geografii turystycznej…” datuje go jednak na XIV w. (z zastrzeżeniem, że być może starszy).

W roku 1360 książę świdnicki Bolko II Mały sprzedał go von Talkenbergowi, odtąd zamek zwano Talkenstein.

Po wojnach husyckich von Talkenbergowie, którzy przeistoczyli się w rycerzy-rozbójników (raubritterów), wsławionych „licznymi napadami na kupców i mieszczan z Gryfowa Śląskiego i Lwówka Śląskiego”, uczynili z zamku swoją bazę. W związku z tym w 1433 r. cesarz Zygmunt Luksemburski nakazał zdobycie i zniszczenie zamku, do czego jednak nie doszło.

 W okresie walk o tron czeski w 1479 r. zdobyty przez wojska króla węgierskiego Macieja Korwina, częściowo zniszczony i odebrany von Talkenbergom.

Po śmierci Korwina jego rywal w walce o tron czeski, Władysław Jagiellończyk, oddał Talkenstein Christophowi von Talkenbergowi, słynnemu rycerzowi znanemu z udziału w wielu turniejach, który władał nim do śmierci w 1505 lub 1516 r.

Jego potomek Rampold von Talkenstein siedział na Talkensteinie do 1576, kiedy to przeniósł się do Płakowic.

Opuszczony zamek popadł w ruinę i stał się źródłem budulca. Jednak jeszcze w roku 1809 zwiedzał to miejsce słynny poeta Theodor Korner. Dopiero w 1830 roku r. ówczesny właściciel dóbr, ks. Hans Karl Friedrich Diebitsch-Sabalkanski (znany w Polsce jako Iwan Iwanowicz Dybicz Zabałkański) przeprowadził konserwację ruin.

[Hans Diebitsch / Iwan Dybicz]

Ruiny zamku na tle zabudowań Rząsin (zdjęcie z roku 1933 za http://wroclaw.hydral.com.pl/112703,foto.html):

Źródło: Zamek Podskale (Rząsiny), 8.02.2011


Podobne wiadomosci:

  • Zamek Podskale (Rząsiny), 8.02.2011
  • Rząsiny – Podskale, 8.02.2011
  • Rząsiny – Podskale, 8.02.2011
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie skanowanie dokumentacji lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki z internetu lublin