W Warszawie budują rój sztucznych pszczół

Politechnika Warszawska pracuje nad robotami, które pomogą pszczołom w zapylaniu kwiatów.

Na Politechnice Warszawskiej ma w ciągu trzech lat powstać prototypowy rój pszczół-robotów. Ich zadaniem będzie pomoc w hodowli roślin. Jeżeli urządzenie uda się zbudować, będzie pierwszym tego typu układem na świecie.
Jak będą działać sztuczne pszczoły? Urządzenie, które będzie sterowało urządzeniami do zapylania, będzie przypominać ul. Z jednostki sterującej, jak tłumaczy dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej, będzie wylatywać sztuczna pszczoła. Autonomiczny robot sprawdzi otoczenie i zagrożenie czekające na pozostałe maszyny. Później z centralnej jednostki wylecą pozostałe „pszczoły”, które będą musiały znaleźć kwiat i ocenić czy nadaje się on do zapylenia i wykonać zabieg.
Dr Dalewski powiedział, że przed naukowcami dużo ciężkiej pracy. Małe roboty będą musiały monitorować teren wokół siebie i rejestrować zagrożenia. To oznacza konieczność stworzenia systemów monitoringu i nawigacji oraz dostosowania go do potrzeb małych robotów. Naukowiec z Politechniki Warszawskiej zapewnił, że sztuczne pszczoły nie zastąpią tych prawdziwych. Roboty będą tylko uzupełnieniem, które pomoże w hodowli roślin.
Pieniądze na projekt pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na wybudowanie prototypu, który zacznie działać za trzy lata, naukowcy otrzymali ponad 1 milion złotych. Jeżeli projektem zainteresują się prywatni inwestorzy, prototypowy egzemplarz czekają kolejne testy. Naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kiedy sztuczne pszczoły mogłyby zostać produkowane…
Posłuchaj…
IAR/agkm

 Źródło: W Warszawie budują rój sztucznych pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Jak znaleźć magazyn do wynajęcia w Warszawie?
  • Polacy nie segregują odpadów z tworzyw sztucznych. Wiele z nich ląduje w jeziorach i rzekach
  • Oczyszczanie powietrza przy pomocy sztucznych drzew
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy